Jste tady: Úvodní strana > Aktuality
Aktuality
Projektový ADRENALIN na Orientce - projekt INTERREG 2018
Projekt: Interreg V-A Kaleidoskop profesí - současné trendy v polsko-českém odborném školství
5.11.2018
Od pondělí 22. října 2018 do středy 24. října 2018 žáci a pedagogové naší školy zorganizovali „Sportovní tábor v Česku“ v rámci projektu Interreg 2018, kterého se zúčastnilo celkem 40 žáků a 6 pedagogů partnerských škol z Havířova (CZ) a z Rydultowy (POL). Z naší školy to byli žáci oborů Pedagogického lycea a Sociální činnosti. Po přátelském setkání v prostorách Střední školy, Havířov-Prostřední Suchá, se hosté z Polska seznámili s naší školou, navázali nové přátelské kontakty a vyměnili si zkušenosti z dosavadních projektových činností. Následně jsme se společně přesunuli do, babím létem malovaného prostředí Jeseníků, kde na nás ve Staré Vsi u Rýmařova čekala Chata Orientka. Náročný třídenní program tvořil Volnočasový workshop Pandora, který byl zaměřen nejenom na teorii, ale hlavně na praktická cvičení v oblasti adrenalinových činností. Žáci a pedagogové si někdy sáhli až na dno fyzických a psychických sil při lanových aktivitách, při zdolávání různorodých lezeckých stěn, při střílecích bojových hrách - armygame, airsoftu či lukostřelbě, při bungee runningu nebo free fallu. Adrenalinové aktivity zažívají v naší době obrovský rozmach, který má rok od roku dynamičtější charakter. S tímto rozmachem aktivit jde ale ruku v ruce i značné nebezpečí pramenící z toho, že tyto aktivity si mladí lidé zkouší bez potřebné teoretické výbavy, bez praktických znalostí lezeckých technik a to přináší velká rizika. Zároveň víme, že spousta mladých lidí chce s adrenalinovými aktivitami začít, ale neví jak. Proto jsme rádi, že naši žáci a pedagogové v rámci projektu Interreg absolvovali tento podnětný Volnočasový workshop Pandora a věříme, že získané vědomosti a dovednosti budou úspěšně aplikovat v budoucnu ve své profesní praxi v oblasti volnočasové pedagogiky. Opět se prokázalo, že důležitým přínosem všech mezinárodních projektů, je navázání nových přátelství a vzájemná výměna zkušeností. Takže loučení tradičně probíhalo s nadějí budoucích společných aktivit a setkání.

Další fotografie
Exkurze v Tyfloservisu Ostrava
4.11.2018
V pátek 2. listopadu navštívili žáci 4. ročníku Pedagogického lycea pracoviště pro rehabilitaci nevidomých a slabozrakých osob. Byli seznámeni s nabídkou služeb (např. výuka čtení a psaní v Braillově bodovém písmu, výcvik prostorové orientace, chůze s bílou holí, nácvik podpisu, nácvik sebeobsluhy).
Žáci si prakticky vyzkoušeli chůzi s bílou holí v terénu a základy průvodcovství nevidomého člověka.
Každoročně se naše škola připojuje k humanitární sbírce Bílá pastelka, jejíž výtěžek putuje na podporu tyflosrevisů v ČR.

Další fotografie
Velkolepé oslavy v duchu první republiky
29.10.2018
V neděli 28. října 2018 se naše škola zúčastnila dne otevřených dveří na Krajském úřadě v Ostravě. Akce byla velkolepá, vše se neslo v tematickém stylu první republiky.
A co jste jako návštěvníci mohli zažít? Posedět v prvorepublikovém salónu, prohlédnout si historická platidla se vzácnou sbírkou mincí, ochutnat kávu i pochoutky mladých gastronomů a mnoho dalšího – a to z rukou studentů krajských středních škol.
Naši žáci oboru kadeřník se postarali o dobové i moderní účesy a zároveň předvedli dobové oblečení a módní doplňky. Všem to moc slušelo a měli opravdu hodně práce, holčičky i slečny či ženy měly o zkrášlování velký zájem.
Současně si náš absolvent Luděk Šmehlík se svými děvčaty připravil přehlídku historických oděvů, a tak se diváci mohli pokochat šaty z dob secese, dvacátých nebo třicátých let.
Návštěvnost byla hojná a všem se den, i když upršený, velmi líbil.

Další fotografie
Beseda o náhradní péči
25.10.2018
V rámci projektu "Podpora a rozvoj náhradní rodinné péče v Moravskoslezském kraji" proběhla 19. října beseda o náhradní péči pro žáky 3.ročníku Pedagogického lycea.
Obsahem besedy byly informace o legislativním ukotvení náhradní rodinné péče a také řada konkrétních situací a zážitků ze života pěstounů, přijatých i biologických dětí žijících v pěstounské rodině. Besedu v rozsahu 1,5 hodiny vedli zkušení pracovníci v oblasti náhradní rodinné péče. Besedy, která byla vedena interaktivní formou, se zúčastnil pěstoun a mladý člověk, který v pěstounské rodině žil.
Na odkazu https://dejmedetemrodinu.msk.cz/ můžete získat další informace o pěstounské péči a aktivitách, které jsou v této oblasti realizovány.

Další fotografie
Oslavy stoletého výročí založení republiky
24.10.2018
V neděli 28. října 2018 to bude přesně 100 let od vzniku Československé republiky. Tato událost patří neodmyslitelně k významným milníkům naší historie, a to znamená mnoho příležitostí k oslavným a vzpomínkovým akcím.
Naše škola se pravidelně účastní akcí pořádaných Moravskoslezským krajem a nebude tomu jinak ani letos. Právě k stoletému výročí vzniku Československa se bude konat den otevřených dveří a zároveň tematická přehlídka na Krajském úřadě v Ostravě. Zúčastní se naši žáci oboru kadeřník, kteří budou prezentovat historické dobové účesy, to vše za podpory našeho absolventa Luďka Šmehlíka, který si připraví přehlídku historických oděvů.
Nenechte si tento zážitek ujít!
Bílá pastelka
22.10.2018
Již tradičně se žáci naší školy zúčastnili celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka, která proběhla 17. října.
V letošním školním roce se do realizace humanitární akce opět zapojili žáci třetího ročníku pedagogického lycea. Celkem 15 dvojic nabízelo k zakoupení symbolickou bílou pastelku, malý kalendář a bloček na poznámky. Páry pracovaly v ulicích města Havířova, Ostravy, Karviné, Frýdku a mnoha dalších.
Výtěžek sbírky bude využit ve prospěch nevidomých a slabozrakých osob a na podporu služeb, které jsou osobám se zrakovým postižením poskytovány v rámci celé České republiky.

Další fotografie
Den se sociálním pracovníkem
18.10.2018
Dne 11. října se v Havířově-Šumbarku konal Den se sociálním pracovníkem. Zúčastnili se žáci čtvrtého ročníku oboru Sociální činnost. Sociální pracovnice je seznámila s chodem organizace, se službami, které poskytují, a také s tím, jakým uživatelům jsou určeny. Následně pracovnice podrobně vysvětlila činnosti občanské poradny, intervenčního centra a poradny pro rodinu s dětmi. Pro žáky byly tyto informace velice přínosné, hlavně pro ty, kteří se chtějí v budoucnu pohybovat v sociální sféře. Nechyběly ani propagační materiály, které si mohli žáci odnést s sebou.
Názor zástupců třídy H4.A
„Informace, které nám byly předány, můžeme využít jak při maturitní zkoušce, tak i v budoucím povolání. Pracovnicím střediska patří náš velký obdiv.“

Další fotografie
Krátkodobá mobilita se žáky v Česku - projekt Erasmus+ KA2 2018
Projekt: Erasmus+ KA229 Chráníme si Evropu
16.10.2018
Ve dnech 8. - 12. října 2018 žáci a pedagogové naší školy zorganizovali první mezinárodní setkání v rámci projektu ERASMUS+ KA2 2018. Krátkodobé mobility C1 v Česku se zúčastnilo celkem 45 žáků a 13 pedagogů partnerských škol z Havířova (CZ), Žiliny (SVK) a Cieszyna (POL).
Projektové činnosti jsme zahájili v prostorách Střední školy, Havířov-Prostřední Suchá, kde se hosté z Polska a ze Slovenska seznámili s naší školou, navázali první kontakty a vyměnili si zkušenosti z úvodních projektových činností. Následně jsme se společně přesunuli do malebného prostředí Krkonošského národního parku, kde proběhla hlavní část projektových činností. Jako základnu jsme zvolili Pec pod Sněžkou.
V úterý 9. října dopoledne proběhla zajímavá přednáška pracovníka Správy Krkonošského národního parku na téma „Krkonošský národní park, jeho zajímavosti a ochrana přírodního bohatství v rámci národního parku“. V odpoledních hodinách jsme se vydali na komentovanou exkurzi do Krkonošského národního parku v oblasti kolem Pece pod Sněžkou, v rámci které jsme se dozvěděli spoustu nových poznatků o ochraně přírody a o problémech při záchraně krkonošského přírodního bohatství. Putovali jsme proti proudu říčky Úpy až k ledovcem vymodelovanému Obřímu dolu. Také jsme se seznámili s problematikou sekundárních rašelinišť v oblasti kolem Modrého potoku. Kromě již všeobecně známé problematiky negativního působení kůrovce (Scolytinae) na nejen krkonošské lesy, bylo neméně zajímavé „setkání“ s místní cimrmanovskou raritou z oblasti živočišní říše – Oňukem krkonošským ((Pavidus corcontis Dix), s jedinečným výskytem v Obřím dole. Večer jsme v rámci společných projektových činností připravovali podklady pro dotazníkové šetření a společný soutěžní kvíz na projektové téma - „Chráníme si Evropu“.
Následující den jsme se přesunuli na Hnědý vrch, kde jsme zdolali nejvyšší krkonošskou rozhlednu, která nám ze svého vrcholu nabídla nezapomenutelný pohled na celé Krkonoše a další okolní hory. Osm kilometrů dlouhou zpáteční cestu do Pece pod Sněžkou jsme absolvovali adrenalinovým sjezdem na sportovních koloběžkách. Odpoledne následoval přesun do Janských Lázní, kde nám dvě sympatické pracovnice Správy Krkonošského národního parku připravily komentovanou procházku místní Stezkou korunami stromů. Večer proběhla soutěžní vernisáž angažovaných plakátů na projektové téma - „Chráníme si Evropu“ a nezapomenutelný pracovní workshop, v rámci kterého žáci všech partnerských škol vytvořili společný angažovaný plakát na již uvedené projektové téma.
Ve čtvrtek 11. října jsme lanovkou vyjeli na Růžovou horu a pak pěkně pěšky „po svých“ na nejvyšší vrchol Česka, na Sněžku. Silný vítr nás popohnal přes Slezský dům na Luční boudu, kde jsme vydatně poobědvali. Cestou na Výrovku jsme vzdali hold obětem hor u Kapličky, která je jejich památníkem. Pak jsme přes Richtrovy boudy po Čertových schodech uzavřeli okruh v Peci pod Sněžkou. Večer pokračovaly další projektové činnosti – zpracování webových stránek projektu a příprava mobility C2 na Slovensku. Nesměl chybět ani závěrečný krkonošský rozlučkový večírek.
V pátek ráno nás čekal odjezd do partnerské školy v Havířově-Prostřední Suché. Odpoledne ukáplo při loučení pár slziček a plní dojmů a vzpomínek se všichni vydali směrem domů. První společné shledání jenom prohloubilo touhu všech po dalším setkání. Nádherné Česko ahóóój a již nyní se těšíme na krásnou přírodu Slovenska v rámci další projektové mobility.

Další fotografie
Pedagogická poema
15.10.2018
Jako každoročně se v říjnu opět konalo školní kolo soutěže zvané Pedagogická poema.
Tohle dramatické klání mívá pravidelně 3 kategorie. Tak tomu bylo i letos a výkony soutěžících byly opravdu zajímavé. Setkali jsme se s texty určenými pro malé děti i pro širší veřejnost. Převážně se jednalo o prózu, a to v celé její škále. Texty byly milé, vtipné, lyricky citlivé i smutně dojemné. Užili jsme si tedy od všeho trošku. A jak to nakonec dopadlo?
V kategorii ČTENÍ TEXTU se na 1. místě umístila Eliška Maráková s pohádkou Jak pejsek a kočička pekli dort.
2. místo získala Gabriela Ferfecká, ta četla z Alenčiny čítanky, a 3. místo dobyla Anežka Bernatíková s příběhem o inspektoru Fouskovi.
V kategorii PŘEDNES jsme nakonec po dlouhém rozmýšlení 1. místo neudělili.
2. místo získala Kateřina Šopová s básní Náměsíčná a na 3. místě se umístila Katrin Langerová s vlastní básní City.
V poslední kategorii IMPROVIZACE jsme udělovali pouze první postupové místo, které získala Marie Hótová. Ta diváky zaujala sehráním a vypravováním předem nepřipraveného příběhu.
Vybrané studentky pojedou v listopadu na státní nesoutěžní přehlídku Pedagogické poemy. Někteří také postoupí do soutěže Wolkerův Prostějov.
Všem zúčastněným děkujeme a výhercům gratulujeme.

Další fotografie
Proměna 2018
8.10.2018
Letos na podzim proběhne již 6. ročník PROMĚNY, již tradiční akce našeho kadeřnického a kosmetického salónu.
Odpoledne 3. prosince přivítáme v našem školním salónu mladé dívky, které mohou přijít s maminkami, tetami či kamarádkami. Čekají je kadeřnické a kosmetické procedury.
Dámy si mohou užít zkrášlovací hýčkání zcela zdarma!
K tomu je třeba se včas zaregistrovat na emailu promena@stredniskola-sucha.cz, a to nejpozději do 25. listopadu.
A co všechno na účastnice Proměny čeká?
Kromě česání, stříhání, foukání a profesionálního líčení se mohou těšit také na fotografie, které zachytí změnu jejich vizáže.
