Jste tady: Úvodní strana > Aktuality > Rozhoduj o Evropě - Olomouc

Rozhoduj o Evropě - Olomouc

2.12.2008

Vzdělávací projekt "Rozhoduj o Evropě" vstoupil do své závěrečné fáze. Po realizaci 14 regionálních seminářů ve všech krajích ČR se dne 15. listopadu 2008 poprvé sešli v Olomouci vybraní studenti z celé republiky. Tentokrát již v rolích zástupců jednotlivých členských zemí EU usedli k jednání ve Velkém zasedacím sále Magistrátu města Olomouce. Vybraných 81 studentů z celé ČR se poprvé ocitlo v tříčlenných týmech v rolích zástupců 27 členských zemí Evropské unie. Studenti získali ojedinělou možnost vyzkoušet si, co obnáší zastupovat jednu z členských zemí EU. Po přivítání ze strany organizátorů projektu následovala přednáška Jana Závěšického z Masarykovy univerzity, který seznámil studenty s procesem vyjednávání v Radě EU. V odpolední části programu pak studenti zasedli do tří Rad, ve kterých se setkali s dalšími experty na evropskou problematiku. Ti jim svými příspěvky přiblížili jednotlivé body agendy. Získané vědomosti následně využili 29. listopadu, kdy na druhém přípravném setkání započala náročná diplomatická jednání s cílem co nejvíce reflektovat postoj zastupovaného státu při schvalování legislativních návrhů a směrnic. Na přípravná setkání naváže závěrečný třídenní summit ve dnech 12. - 14. prosince, během kterého budou všechna jednání uzavřena. Z regionálního semináře ze dne 10. 10. postoupili studenti naší školy ze třídy G 2.A - Romana Košnarová, Pavla Hronková a Milan Večeřa. Organizátorem vzdělávacího projektu jim bylo přiděleno zastupování Řecka. "Rozhoduj o Evropě: Modelové zasedání Rady EU a Evropské rady" je vzdělávacím projektem, který je v době od září do prosince 2008 realizován obecně prospěšnou společností EUTIS. Projekt byl podpořen odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády, nadací Konrad Adenauer Stiftung, střediskem Europe Direct Olomouc, Olomouckým krajem, společností Kofola a Katedrou politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci. Projekt osobně zaštítil Ondřej Liška, ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Záštitu nad projektem také převzalo Švédské velvyslanectví a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

Tematický vzdělávací program "Evropská unie a my" 26.11.2008

Návrat z Lipska 19.11.2008