Logo STŘEDNÍ ŠKOLA
Střední škola,
Havířov - Prostřední Suchá, příspěvková organizace
Logo Moravskoslezský kraj

Jste tady: Úvodní strana > Aktuality

Aktuality z projektů

Strana 14 15 16 17 18 19 20 21 22 (181-190 z 211)

Ocenění projektu "Barevně i černobíle"

Projekt: Projekt Silesia v Polsku - Barevně i černobíle

8.10.2015

Ve školním roce 2013/2014 žáci naší školy společně se žáky z ZSP2 Rydultowy v Polsku spolupracovali v rámci projektu Silesia - Barevně i černobíle. Samotný projekt, který měl za cíl zachytit historii česko-polského pohraničí a česko-polských rodin ve fotografii, trval již od září 2013 do května 2014. Spolupráce, která přinesla všem účastníkům nejen památku v podobě fotografií, ale také nová přátelství, osvojení nejrůznějších technik a postupů, byla zakončena výstavou fotografií a knihou. Vernisáž proběhla v Rydultowech a pak byla výstava převezena do Havířova. V září 2015 získal tento projekt 1. místo v kategorii "Nejlepší mikroprojekt zaměřený na fotografii.

Zkušenosti, které jsme v tomto projektu získali využívají žáci školy již druhým rokem ve fotografickém kroužku.

Další fotografie

1. kolo výběru žáků na stáž v Portugalsku

Projekt: Erasmus+ KA1 - stáž v Portugalsku 2016

2.10.2015

Přihlášení zájemci o stáž v Portugalsku nechť se dostaví 15. října ve 14:30 do učebny č. 3, kde proběhne první kolo výběru ve formě testu.

Výběr účastníků stáže v Portugalsku

Projekt: Erasmus+ KA1 - stáž v Portugalsku 2016

7.9.2015

Zájemci o měsíční stáž v Portugalsku - obor pedagogické lyceum a sociální činnost - se mohou přihlašovat u Mgr. Juřicové nebo Mgr. Bojasové až do konce září! Jednotlivá výběrová kola proběhnou v říjnu.

Stáž se uskuteční na přelomu března a dubna 2016, cílovou destinací je region Braga v Portugalsku. Do výběru se mohou přihlásit žáci 1. - 4. ročníku zmíněných oborů.

Bližší informace naleznete v aktualitách:

http://www.stredniskola-sucha.cz/aktualita.php?id=680

Naší škole byl schválen projekt na měsíční stáž v Portugalsku

Projekt: Erasmus+ KA1 - stáž v Portugalsku 2016

9.6.2015

Žáci pedagogického lycea a sociální činnosti mají možnost strávit příští jaro jeden měsíc v Portugalsku, kde budou vykonávat praktickou stáž ve výchovných a vzdělávacích centrech a v sociálních službách. Stáž se uskuteční v rámci projektu Erasmus+ KA1 pro 14 žáků 1. až 4. ročníku zmiňovaných oborů. Podmínky pro výběr uchazečů viz níže.

Informace o připravované stáži v Portugalsku

Pořadatel: Národní agentura pro evropské vzdělávací programy, projekt Erasmus+

Účastníci: 14 studentů oborů pedagogické lyceum a sociální činnost

Termín konání stáže: březen – duben 2016

Délka stáže: měsíc

Místo konání: region Braga, Portugalsko

Pedagogický dozor: Mgr. Kateřina Juřicová, Mgr. Lucie Bojasová

Financování projektu: Ubytování, doprava, pohyb po městě a pojištění jsou hrazeny z fondů EU

Komunikační jazyk: angličtina

Projektu se zúčastní maximálně 14 žáků pedagogického lycea a sociální činnosti (výchovné i administrativní) a dva pedagogičtí pracovníci. Zahraniční hostitelskou organizací je Follow Up Training – Minho www.futminho.com Během stáže budou studenti rozděleni po dvojicích do institucí, které vykonávají výchovné, vzdělávací a sociální služby (školky, domovy pro seniory, pro postižené, denní péče o seniory atd.). Pracovat budou 6 hodin denně, získají řadu praktických zkušeností, zdokonalí se v anglickém jazyce, naučí se základy portugalštiny a ve volném čase se seznámí s tamějším prostředím. Po absolvování stáže obdrží účastníci certifikáty o vykonané praxi, které jim vydají jednotlivé organizace, v nichž bude stáž probíhat. Dále jim přijímací organizace zajistí mezinárodní doklad Europass – Mobility – www.europass.cz

Příprava stáže: Přihlášky žáci odevzdají do 11. září 2015 Mgr. Kateřině Juřicové nebo Mgr. Lucii Bojasové

Výběr účastníků proběhne v září 2015. Žáci projdou testem z anglického jazyka. Nejúspěšnější uchazeči budou pozváni k ústnímu pohovoru, před kterým odevzdají motivační dopis v českém jazyce. 

1. kolo - test z AJ

2. kolo - motivační dopis v ČJ

3. kolo - ústní pohovor v českém i anglickém jazyce

Motivační dopis by měl vyjádřit, co účastník od stáže očekává, jaká je jeho dosavadní zkušenost s prací s dětmi, mládeží, seniory, hendikepovanými a s humanitárními aktivitami, jak si myslí, že by mu mohla praktická stáž pomoci v budoucnu. Rozsah cca 150 – 200 slov.

V ústním pohovoru se uchazeči anglicky představí, řeknou něco o sobě a sehrají scénku z běžného života na dané téma.

Slovní zásoba a gramatické celky, které budou zahrnuty v písemném testu a pohovoru:

Gramatika:

1. přítomný čas prostý a průběhový

2. vyjádření budoucnosti – „will“ a vazba „to be going to“

3. minulý čas + čas předpřítomný, včetně nepravidelných sloves

4. stupňování přídavných jmen

5. zájmena neurčitá + vyjadřující množství (some/any, much/many,….)

6. základní předložky (časové i místní)

7. Podmínkové věty

 

Slovní zásoba:

1. In the restaurant/shop

2. Food and meals

3. Giving directions

4. Everyday life

5. Hobbies and sports

6. School and education

7. Young people and their life

8. Czech republic

9. Holidays and festivals

Naše škola v evropských projektech Comenius a Erasmus+ KA2

Projekt: Comenius 2012 - 2014

17.4.2015

Skončila etapa projektů „COMENIUS“ a začala se psát kapitola projektů „ERASMUS +“. Pro naši školu je to pobídkou k ohlédnutí se za uplynulým projektovým obdobím a upřením pozornosti na projektové období nové. Do projektů „COMENIUS“ jsme se aktivně zapojili již v období 2004 - 2007 projektem: CA 1 – 04 – 167 „PROPAGACE ZDRAVÉHO ŽIVOTNÍHO STYLU MEZI MLÁDEŽÍ“. Partnerské školy byly z Rakouska, Polska a Slovenska.Přesto, že to byl náš první projekt, byla naše škola za tento projekt oceněna Pečeti kvality. V období 2008 – 2010 jsme realizovali s partnerskými školami z Polska a Slovenska projekt: COM-MP-2008-028 „SPORT BEZ HRANIC“. Cílem projektu bylo, zmapování zastoupení sportu ve vzdělávacích programech partnerských škol, výměna zkušeností z pedagogické praxe v oblasti tělesné výchovy a implantace získaných poznatků do vlastních vzdělávacích programů. Éru projektu „COMENIUS“ jsme završili v období 2012 – 2014 projektem: COM-MP-2012-008 „SPOLEČNĚ K EVROPSKÝM PRAMENŮM“. Partnerské školy byly z Turecka, Německa, Polska a Slovenska. Projekt si kladl za cíl kvalitativně obohatit vzdělávací programy všech partnerských škol. Společně k Evropským pramenům jsme šli jak v rovině symbolické, kde jsme mapovali a propagovali přístupové cesty jednotlivých partnerských zemí v rámci integračních procesů EU, tak v rovině praktické, návštěvou pramenů hlavních vodních toků všech partnerských zemí.

Protože nechceme žít pouze ze vzpomínek, zapojila se naše škola i do „nástupnického“ projektového programu „ERASMUS + Klíčová akce 2 (KA2)“, kdy jsme společně s partnerskými školami ze Slovenska a Polska podali pro období 2015 - 2017 společný projekt s cílem propagovat olympijské a paralympijské myšlenky mezi mládeží a širokou veřejností s důrazem na osoby se specifickými potřebami.

Další fotografie

Návštěva partnerů z Portugalska

Projekt: Erasmus+ KA1 - stáž v Portugalsku 2016

7.3.2015

Minulý měsíc do našeho města zavítali partneři připravovaného projektu Erasmus+, který by se měl uskutečnit na jaře příštího roku ve městě Vila Verde v Portugalsku. Tříčlennou výpravu tvořil pan Paulo Antunes, ředitel portugalské společnosti FUT-Minho, a ředitel školy, v níž by měli naši žáci vykonávat praxi, pan Armando Muchado s manželkou Dianou. Naši hosté přijeli do Havířova na dva dny a během té doby navštívili školu, odloučené pracoviště a velice si pochvalovali také exkurzi do Dolních Vítkovic, kde obdivovali expozici areálu U6. Během návštěvy byly projednány detaily spolupráce v tomto projektu a také v budoucích letech, kdy by mohly další obory vykonávat praxi v Portugalsku a na oplátku by mohli přijet portugalští studenti na praxi k nám. Pro příští rok se plánuje zapojení žáků pedagogického lycea a sociální činnosti a v následujících letech také žáků kosmetických služeb a oboru kadeřník.

Další fotografie

Výstava fotografií z projektu Barevně i černobíle

Projekt: Projekt Silesia v Polsku - Barevně i černobíle

11.12.2014

Chodby naší školy byly v minulých týdnech obohaceny o série překrásných fotografií. Snímky vytvořili žáci naší školy společně se žáky z ZSP2 Rydultowy v Polsku. Spolupráce žáků byla součástí projektu Silesia - Barevně i černobíle. Samotný projekt, který měl za cíl zachytit historii česko-polského pohraničí a česko-polských rodin ve fotografii, trval již od září 2013 do května 2014. Spolupráce, která přinesla všem účastníkům nejen památku v podobě fotografií, ale také nová přátelství, osvojení nejrůznějších technik a postupů, byla zakončena již zmíněnou výstavou. Vernisáž proběhla v Rydultowech a pak byla výstava převezena do Havířova.

Další fotografie

Společně k prameni Vltavy

Projekt: Comenius 2012 - 2014

3.7.2014

Závěrečné setkání všech partnerů projektu Comenius „Společně k evropským pramenům“ se uskutečnilo v České republice. Začínalo v prostorách Střední školy, Havířov-Prostřední Suchá, kde se konal slavnostní oběd, ale poté se přesunulo do malebného prostředí národního parku Šumava. V pondělí 23. června jsme se tedy společně vydali do míst, kde pramení nejdelší česká řeka Vltava. Ubytovali jsme se ve vesničce Lipno nad Vltavou, která je oblíbenou destinací kvůli bohaté nabídce sportovních a turistických aktivit. Vesnička leží na břehu největší české přehrady a je obklopena dlouhými kopci, které slouží v zimě jako lyžařské sjezdovky a v létě je využívají cyklisté.

Hned druhý den ráno nás čekal přesun do nejjižnějšího města v ČR – Vyššího Brodu, odkud jsme plánovali sjezd na raftech až do historického městečka Rožmberk. Všichni účastníci vytvořili smíšené mezinárodní týmy a vydali se na plavbu po řece Vltavě. Cestou nás čekalo několik jezů a peřejí, které jsme všichni úspěšně zdolali. Většina členů naší výpravy byla na vodě vůbec poprvé a všichni si tento v Česku populární sport zamilovali. Po dobrém obědě v prosluněném Rožmberku se někteří vydali na prohlídku historického centra města, jiní se opalovali nebo se zabavili v řece.

Odpolední program byl neméně zábavný. Vrátili jsme se do Lipna nad Vltavou a lanovkou se přesunuli na vrchol nejvyššího kopce. Tam se nachází unikátní stavba „Stezka korunami stromů.“ Stezka je několik set metrů dlouhá, doplňují ji informační tabule a interaktivní hry na téma šumavská příroda. Stezka se postupně zvedá až do výše 40 metrů, což umožňuje dechberoucí výhled přes koruny stromů na přehradu a celý národní park. Zábavnou a pro mnohé adrenalinovou atrakcí pak byla možnost vrátit se dolů po tobogánu. Večer nás čekala tradiční zábava českých trampů, vodáků a táborníků – opékání párků. Opět se ukázalo, že pro mnohé to byla nová zkušenost, protože si občas svůj párek trošku připekli.

Třetí den jsme se brzy ráno vypravili k samotnému prameni řeky Vltavy. Ten se nachází v blízkosti česko-německých hranic, nedaleko Kvildy - nejstudenějšího místa v České republice. Počasí se zde mění z minuty na minutu, což se potvrdilo i během našeho výletu. Přijížděli jsme a obloha byla zatažená zlověstnými černými mraky. Avšak během procházky se náhle vyjasnilo a až do našeho odjezdu vydrželo teplé slunečné počasí. Během cesty k prameni jsme míjeli pásmo, kterým v minulosti procházela železná opona a ještě dnes je jen řídce porostlé stromy. Ačkoli pramen řeky byl kouzelný, nebylo možné přehlédnout kůrovcem zničené lesy, které jej obklopují.

V podvečer jsme dorazili zpět do vesnice a našim cílem se stalo kryté aquacentrum, kde jsme řádili v bazénech, vířivkách a umělých řekách. Poslední den jsme se rozloučili s německou částí naší výpravy a zamířili jsme na kratičkou návštěvu jednoho z nejkrásnějších měst v ČR, Českého Krumlova. Pak už naše cesta vedla do Prahy na letiště, kde jsme se rozloučili s tureckými přáteli. Po příjezdu do Havířova jsme se rozloučili také s polskými a slovenskými partnery a všem bylo líto, že ten společně strávený čas už skončil. Závěrečné setkání tedy dopadlo na výbornou a všichni věříme, že ještě budeme mít možnost se společně setkat.

Další fotografie

Návrat studentů z měsíční stáže ve Finsku

Projekt: Leonardo da Vinci 2014 Finsko

20.4.2014

Celý březen se osm našich žáků z řad kadeřníků a kosmetiček účastnilo pracovní stáže ve finském městě Jyvaskyla, v rámci programu Leonardo da Vinci. V průběhu stáže naši žáci navštěvovali zdejší školu, kde si nejen cvičili již naučené dovednosti, zkoušeli si nové způsoby aplikací již známých procedur, ale také se naučili mnoho nového, co naše české osnovy nenabízejí. Veškerá výuka probíhala v anglickém jazyce (a občas padla i nějaká finská slovíčka), takže v průběhu celého měsíce došlo i na zdokonalování ve světovém jazyce. Paní mistrové na praxi naše žáky velmi chválily, a tak byla spokojenost na všech stranách.

Vedle učení, jak se stát úspěšným kadeřníkem, kadeřnicí či kosmetičkou, naši žáci poznali i opravdovou praxi, neboť navštívili místní kadeřnické a kosmetické salóny a měli možnost promluvit si s finskými pracovníky v jejich oboru.

Protože ve Finsku strávili 4 týdny, získali zkušenosti i v praktickém životě, neboť se museli o sebe přece jen o trošku více starat, než jak jsou zvyklí ze svých domovů. Byli ubytováni na kolejích místní univerzity, kde měli možnost si sami hospodařit, prát a vařit.

Bylo zde ale také spousta volného času, který bylo možné využít pro poznání tamní kultury, přírody a života. Naši žáci tedy navštívili hlavní město Helsinki, aquapark, sauny, muzea, galerie. Dalších pár výletů vedlo také k jezerům, lesům a rozhledně, odkud bylo možno vidět finskou městskou infrastrukturu propojenou s přírodou. A když už bylo nachozených kilometrů dost, došli si pro chvilku odpočinku do typické finské čokoládovny, kavárny a také do kina.

Celý měsíc rychle utekl, protože byl plný mnoha nových zkušeností, zážitků a kamarádství. Ačkoli se žákům příliš nechtělo zpátky, doma už se na ně všichni těšili a dnes už chodí všichni zase do školy, kde nám vypráví úžasné příběhy a motivují ostatní spolužáky, aby se připojili k podobným projektům, kterých je na naší škole plno.

Další fotografie

Comenius - projektová schůzka v Německu

Projekt: Comenius 2012 - 2014

7.4.2014

Setkání partnerů projektu Comenius - „K evropským pramenům“ se dostává do závěrečné fáze. Ve dnech 24. 3.- 27. 3. 2014 jsme se sešli se zástupci partnerských škol ze Slovenska, Polska a Turecka tentokrát na půdě přátel z Německa, v městečku Kall, které leží v Severním Porýní – Vestfálsku nedaleko belgických hranic. Naši školu reprezentovali studenti pedagogického lycea a sociální činnosti. Do místa, kde jsme byli ubytováni, jsme přijeli v odpoledních hodinách a měli jsme tedy dost času k zabydlení, odpočinku a seznámení s novými přáteli. Byli jsme ubytování ve staré historické budově „Schullandheim Haus Dalbenden“ na okraji městečka Kall uprostřed pohoří Eifel. Němečtí partneři si pro nás připravili bohatý program. Hned ráno jsme se autobusem vypravili k pramenu řeky Erft a poté jsme navštívili historické městečko Münznereifel. Po slavnostním obědě ve škole Berufskolleg jsme vyrazili do německého národního parku Eifel, kde jsme měli jedinečnou příležitost dozvědět se informace o druhé světové válce v Německu. Jelikož náš průvodce byl veselý starší pán, výklad byl v jeho podání velmi poutavý. Náš poslední den jsme strávili v Kolíně nad Rýnem, kde jsme navštívili katedrálu a měli možnost poobědvat v typickém Brauhausu. Po obědě jsme se vydali na vyhlídkovou plavbu po Rýnu a procházku po okolí. Zpátky jsme se vraceli plní zážitků až ve večerních hodinách. Po večeři se konala výstava fotografií a my jsme hlasovali pro nejlepší snímky z posledního projektového setkání. Domů jsme se těšili, ale zároveň jsme se nechtěli rozloučit s novými přáteli, díky kterým jsme měli možnost poznat jinou kulturu a procvičit si angličtinu. Tento projekt byl pro nás neuvěřitelným zážitkem a těšíme se, až budeme moci pozvat naše zahraniční partnery na poslední setkání – tentokrát do Čech k pramenům řeky Vltavy.

Další fotografie

Strana 14 15 16 17 18 19 20 21 22 (181-190 z 211)
Menu - Úvodní strana Menu - Navigační menu Menu - Vyhledávání Menu - Aktuality Menu - Fotogalerie Menu - Kontakty Menu - Facebook Menu - Instagram Webová stránka školy