Logo STŘEDNÍ ŠKOLA
Střední škola,
Havířov - Prostřední Suchá, příspěvková organizace
Logo Moravskoslezský kraj

Jste tady: Úvodní strana > Aktuality

Aktuality z projektů

Strana 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 (161-170 z 211)

Děvčata ze Slovinska studují v Havířově

Projekt: Stáže 2019 - Slovinsko - Ljubljana

28.3.2019

Už 15 let se naše škola účastní zahraničních mobilit a vysílá své žáky na praxi do různých evropských zemí. A celých 8 let již také pravidelně poskytujeme zázemí žákům ze zahraničí, kteří přijíždějí na praxi právě do Havířova.
V druhé polovině března k nám zavítala další ze zahraničních návštěv. Jedná se o 6 děvčat a 3 vyučující ze slovinské metropole Lublaně. Čtyři z dívek studují na Sredne frizerske šole dámské a pánské kadeřnictví, další dvě jsou žákyněmi kosmetického oboru školy Srednja šola za farmacijo, kozmetiko in zdravstvo. Děvčata u nás zůstanou necelý měsíc. Učí se zde novým technikám a postupům pod vedením našich učitelů odborného výcviku.
V rámci praxe absolvovaly na našem odloučeném pracovišti školy odborný seminář firmy Primavera Andorrana, kde je odbornice seznamovaly například se zajímavými technikami barvení, střihu i konečné úpravy vlasů. Také se byly podívat v Českém Těšíně do vlásenkářské dílny tamního divadla.
Velkou zkušeností pro ně jistě bude i účast na finále Miss Reneta, které proběhne 5. dubna v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově – Podlesí. Dívky z Lublaně tam však nepůjdou pouze jako diváci, jejich úkolem bude starat se o dokonalou vizáž hostesek po celý finálový večer.
O víkendech pak děvčata budou mít možnost poznávat kulturní památky naší země.

Stáže zahraničních studentů jsou velmi přínosné, žáci získávají nové zkušenosti, dovednosti, objevují nová přátelství. Významným přínosem pro obě strany je také možnost komunikovat spolu v angličtině, kterou si tímto mohou procvičit.

Další fotografie

Lyžování včera a dnes – projekt Visegrád

Projekt: Visegrad Fund Sport - včera a dnes

17.3.2019

Ve dnech 13. – 15. března 2019 žáci a pedagogové naší školy zorganizovali v rámci projektu Visegrád, projektovou akci číslo 3 s podtitulem „Lyžování včera a dnes“. Projektové akce se aktivně zúčastnilo 40 žáků a 10 pedagogů z partnerských škol projektu Visegrád ze Slovenska, Polska, Maďarska a Česka. Z naší školy to byli žáci oborů Pedagogického lycea a Sociální činnosti. Po přátelském setkání v prostorách Střední školy, Havířov-Prostřední Suchá, se hosté z partnerských škol seznámili s naší školou, navázali nové přátelské kontakty, vyměnili si zkušenosti z dosavadních projektových činností a zapůjčili si lyžařské vybavení pro plánované praktické lyžařské aktivity. Následně jsme se společně přesunuli do zasněžených Jeseníků, kde na nás ve Staré Vsi u Rýmařova čekalo ubytování v RS Relaxa. Třídenní program se nesl v duchu podtitulu projektové akce „Lyžování včera a dnes“. Žáci a pedagogové se seznámili ve workshopu s různými formami pohybu na sněhu, které si pak vyzkoušeli prakticky, v lyžařském areálu Stará Ves. Nejenom v rámci workshopu a na lyžařském svahu, ale i večer na diskotéce byl zdůrazněn rozdíl mezi „Lyžováním včera a dnes“. Opět jsme rádi, že naši žáci a pedagogové v rámci projektu Visegrád absolvovali tuto projektovou akci a věříme, že získané vědomosti a dovednosti budou úspěšně aplikovat v budoucnu ve své profesní praxi. Opět se prokázalo, že důležitým přínosem všech mezinárodních projektů, je navázání nových přátelství a vzájemná výměna zkušeností. Takže loučení tradičně probíhalo s nadějí budoucích společných aktivit a setkání.

Další fotografie

Gastronomie našich předků a dnes

Projekt: Interreg V-A Kaleidoskop profesí - současné trendy v polsko-českém odborném školství

12.3.2019

Dne 4. – 6. 3. 2019 se naše žákyně tříd L2.A a H2.A účastnily spolu s polskými žáky projektové akce INTERREG. KA 5. Akce probíhala v hotelovém komplexu Laskowo, který kromě jiného disponuje i SPA areálem.

První den se žákyně seznámily s trendy moderního vaření a pod vedením šéfkuchařů vařily menu o pěti chodech pro 36 osob, které poté samy degustovaly na slavnostní večeři. Po zdárném dokončení obdržely certifikát.

Druhý den byl ve znamení kávy. Za asistence zkušených baristů se žákyně učily připravovat různé druhy kávy. Nejprve proběhla teoretická příprava s ukázkami a poté si každá žákyně otestovala své schopnosti při přípravě esspressa, americana, cappuccina nebo laté. Po skončení a vyhodnocení kurzu obdržely zúčastněné žákyně certifikát.

Projektová akce předčila naše očekávání, všichni si odnesli spoustu zajímavých poznatků z moderní gastronomie.

Další fotografie

Wisła - bowlingový turnaj projektu Visegrad

Projekt: Visegrad Fund Sport - včera a dnes

14.1.2019

Na začátku nového roku 2019, ve dnech 8. až 10. ledna, jsme navštívili rekreační městečko Wisła, které leží v jižním Polsku a je ze všech stran obklopené Slezskými Beskydami. Na tomto sněhem zasypaném místě jsme strávili spolu s kamarády z Visegradu úžasné tři dny, během kterých jsme se ani na chvíli nenudili. Ihned po příjezdu pro nás byla připravená romantická projížďka lesní krajinou na saních tažených koňmi. Druhý den po snídani jsme všichni prezentovali a hráli hry našich dědů. Naše česká delegace uspořádala turnaj v kuličkách s důlky ve sněhu, který se všem moc líbil. U Slováků se skákalo přes gumu, Poláci a Maďaři si pro změnu připravili klasické deskové hry. Odpoledne se konal turnaj v bowlingu, na kterém panovala tak dobrá atmosféra, že nakonec vůbec nebylo důležité, která země „nakoulela“ nejvyšší skóre. Nevšedním zážitkem bylo i opékání výborných klobás na venkovním grilu. Zahřívali jsme se přitom nejen u ohýnku, ale i tančením na polské lidové písničky. Poslední den pobytu nastalo velké loučení, během kterého už ale účastníci věděli, že si zážitky z této aktivity budou pamatovat celý život. A také, že se brzy shledáme v Jeseníkách, kde bude hostit žáky a učitele partnerských škol naše škola, na což se již dnes velmi těšíme.

Další fotografie

Umění žít spolu aneb jak jsme vyrazili do Prahy

Projekt: Erasmus+ KA229 Chráníme si Evropu

25.11.2018

Ve dnech 23. - 25. 11. 2018 se v Praze konala konference Umění žít spolu, kterou pořádal Eurodesk & Erasmus+. Projekt byl letos zaměřen na téma KULTURNÍ DĚDICTVÍ, jehož se zúčastnili studenti středních škol různých oborů z celé České republiky. Žáci naší školy tam tudíž nesměli chybět, a tak jsme se přihlásili. Štěstí se na některé z nás nakonec usmálo a my mohli vyrazit.

Díky bohatému programu se mohli mladí lidé celý víkend seznamovat se zajímavými hosty a pronikat do různých forem dědictví, které naše generace převzala. Zároveň jsme si začali uvědomovat, jak sami můžeme dědictví, které jednou budeme předávat dál, ovlivnit.

Sobotní den začal panelovou diskuzí, v odpoledním programu následovaly zajímavé workshopy a až do pozdních večerních hodin jsme se mohli seznamovat s živými knihami, které nám vyprávěly své příběhy.

Nedělní program se nesl ve velmi hravém duchu - díky komiksovému programu si mohli všichni vyzkoušet, jak komiksové příběhy vznikají a jak se zachycují. Konference byla zakončena obědem a my, plní zážitků a dojmů, se pak vydali na cestu domů.

Další fotografie

Projektový ADRENALIN na Orientce - projekt INTERREG 2018

Projekt: Interreg V-A Kaleidoskop profesí - současné trendy v polsko-českém odborném školství

5.11.2018

Od pondělí 22. října 2018 do středy 24. října 2018 žáci a pedagogové naší školy zorganizovali „Sportovní tábor v Česku“ v rámci projektu Interreg 2018, kterého se zúčastnilo celkem 40 žáků a 6 pedagogů partnerských škol z Havířova (CZ) a z Rydultowy (POL). Z naší školy to byli žáci oborů Pedagogického lycea a Sociální činnosti. Po přátelském setkání v prostorách Střední školy, Havířov-Prostřední Suchá, se hosté z Polska seznámili s naší školou, navázali nové přátelské kontakty a vyměnili si zkušenosti z dosavadních projektových činností. Následně jsme se společně přesunuli do, babím létem malovaného prostředí Jeseníků, kde na nás ve Staré Vsi u Rýmařova čekala Chata Orientka. Náročný třídenní program tvořil Volnočasový workshop Pandora, který byl zaměřen nejenom na teorii, ale hlavně na praktická cvičení v oblasti adrenalinových činností. Žáci a pedagogové si někdy sáhli až na dno fyzických a psychických sil při lanových aktivitách, při zdolávání různorodých lezeckých stěn, při střílecích bojových hrách - armygame, airsoftu či lukostřelbě, při bungee runningu nebo free fallu. Adrenalinové aktivity zažívají v naší době obrovský rozmach, který má rok od roku dynamičtější charakter. S tímto rozmachem aktivit jde ale ruku v ruce i značné nebezpečí pramenící z toho, že tyto aktivity si mladí lidé zkouší bez potřebné teoretické výbavy, bez praktických znalostí lezeckých technik a to přináší velká rizika. Zároveň víme, že spousta mladých lidí chce s adrenalinovými aktivitami začít, ale neví jak. Proto jsme rádi, že naši žáci a pedagogové v rámci projektu Interreg absolvovali tento podnětný Volnočasový workshop Pandora a věříme, že získané vědomosti a dovednosti budou úspěšně aplikovat v budoucnu ve své profesní praxi v oblasti volnočasové pedagogiky. Opět se prokázalo, že důležitým přínosem všech mezinárodních projektů, je navázání nových přátelství a vzájemná výměna zkušeností. Takže loučení tradičně probíhalo s nadějí budoucích společných aktivit a setkání.

Další fotografie

Krátkodobá mobilita se žáky v Česku - projekt Erasmus+ KA2 2018

Projekt: Erasmus+ KA229 Chráníme si Evropu

16.10.2018

Ve dnech 8. - 12. října 2018 žáci a pedagogové naší školy zorganizovali první mezinárodní setkání v rámci projektu ERASMUS+ KA2 2018. Krátkodobé mobility C1 v Česku se zúčastnilo celkem 45 žáků a 13 pedagogů partnerských škol z Havířova (CZ), Žiliny (SVK) a Cieszyna (POL).

Projektové činnosti jsme zahájili v prostorách Střední školy, Havířov-Prostřední Suchá, kde se hosté z Polska a ze Slovenska seznámili s naší školou, navázali první kontakty a vyměnili si zkušenosti z úvodních projektových činností. Následně jsme se společně přesunuli do malebného prostředí Krkonošského národního parku, kde proběhla hlavní část projektových činností. Jako základnu jsme zvolili Pec pod Sněžkou.

V úterý 9. října dopoledne proběhla zajímavá přednáška pracovníka Správy Krkonošského národního parku na téma „Krkonošský národní park, jeho zajímavosti a ochrana přírodního bohatství v rámci národního parku“. V odpoledních hodinách jsme se vydali na komentovanou exkurzi do Krkonošského národního parku v oblasti kolem Pece pod Sněžkou, v rámci které jsme se dozvěděli spoustu nových poznatků o ochraně přírody a o problémech při záchraně krkonošského přírodního bohatství. Putovali jsme proti proudu říčky Úpy až k ledovcem vymodelovanému Obřímu dolu. Také jsme se seznámili s problematikou sekundárních rašelinišť v oblasti kolem Modrého potoku. Kromě již všeobecně známé problematiky negativního působení kůrovce (Scolytinae) na nejen krkonošské lesy, bylo neméně zajímavé „setkání“ s místní cimrmanovskou raritou z oblasti živočišní říše – Oňukem krkonošským ((Pavidus corcontis Dix), s jedinečným výskytem v Obřím dole. Večer jsme v rámci společných projektových činností připravovali podklady pro dotazníkové šetření a společný soutěžní kvíz na projektové téma - „Chráníme si Evropu“.

Následující den jsme se přesunuli na Hnědý vrch, kde jsme zdolali nejvyšší krkonošskou rozhlednu, která nám ze svého vrcholu nabídla nezapomenutelný pohled na celé Krkonoše  a další okolní hory. Osm kilometrů dlouhou zpáteční cestu do Pece pod Sněžkou jsme absolvovali adrenalinovým sjezdem na sportovních koloběžkách. Odpoledne následoval přesun do Janských Lázní, kde nám dvě sympatické pracovnice Správy Krkonošského národního parku připravily komentovanou procházku místní Stezkou korunami stromů. Večer proběhla soutěžní vernisáž angažovaných plakátů na projektové téma - „Chráníme si Evropu“ a nezapomenutelný pracovní workshop, v rámci kterého žáci všech partnerských škol vytvořili společný angažovaný plakát na již uvedené projektové téma.

Ve čtvrtek 11. října jsme lanovkou vyjeli na Růžovou horu a pak pěkně pěšky „po svých“ na nejvyšší vrchol Česka, na Sněžku. Silný vítr nás popohnal přes Slezský dům na Luční boudu, kde jsme vydatně poobědvali. Cestou na Výrovku jsme vzdali hold obětem hor u Kapličky, která je jejich památníkem. Pak jsme přes Richtrovy boudy po Čertových schodech uzavřeli okruh v Peci pod Sněžkou. Večer pokračovaly další projektové činnosti – zpracování webových stránek projektu a příprava mobility C2 na Slovensku. Nesměl chybět ani závěrečný krkonošský rozlučkový večírek.

V pátek ráno nás čekal odjezd do partnerské školy v Havířově-Prostřední Suché. Odpoledne ukáplo při loučení pár slziček a plní dojmů a vzpomínek se všichni vydali směrem domů. První společné shledání jenom prohloubilo touhu všech po dalším setkání. Nádherné Česko ahóóój a již nyní se těšíme na krásnou přírodu Slovenska v rámci další projektové mobility.

Další fotografie

Fotbalový turnaj - Budapešť

Projekt: Visegrad Fund Sport - včera a dnes

8.10.2018

Ve dnech 25. až 27. září jsme, v rámci projektu Visegrad, navštívili hlavní město Maďarska - Budapešť. První aktivitou projektu Hry a zábavy našich dědů byl turnaj v malé kopané, který pro nás zorganizovali žáci a učitelé partnerské školy s názvem Materská škola, všeobecná škola, gymnázium a kolégium s vyučovacím jazykom slovenským. Dále si pro nás připravili prohlídku nejznámějších památek ve městě - Budínský hrad, Prezidentský palác i s výměnou stráží, Parlament, Náměstí hrdinů, Bazilika svatého Štěpána a další. Zajímavá byla i návštěva interaktivního Muzea sportu, nazvaného podle legendárního fotbalisty Ference Puskáse. Celý pobyt se nám všem velmi líbil, přivezli jsme si spoustu zážitků a kontaktů a již dnes se těšíme na další aktivity.

Další fotografie

Fotografický workshop v Polsku

Projekt: Interreg V-A Kaleidoskop profesí - současné trendy v polsko-českém odborném školství

4.10.2018

Ve dnech 26. - 27. 9. jsme se s fotokroužkem pod dohledem pana Přečka a pana Skupina zúčastnili workshopu v polském městě Rydultowy.
Učili jsme se, jak zacházet s foťákem a jak správně fotit.

První den jsme šli na přednášku, kterou vedl pan Tomek. Přednáška v polském jazyce byla velmi obsáhlá a poučná.

Druhý den jsme si naplánovali ranní focení východu slunce, a tak jsme si přivstali. Bohužel bylo zataženo a sluníčko se nám zahlédnout nepodařilo. Vynahradily nám to alespoň labutě na rybníku, a tak jsme nafotili mnoho hezkých fotek z přírody.

Výlet se nám velmi líbil a i když byla docela zima, rádi se dalších podobných akcí zase zúčastníme.

Další fotografie

Úvodní organizační schůzka projektu Erasmus+ KA2 2018

Projekt: Erasmus+ KA229 Chráníme si Evropu

17.9.2018

V pondělí 17. září se v informačním středisku naší školy uskutečnila úvodní organizační schůzka pro koordinátory a členy pracovních týmů projektu ERASMUS+ KA2 2018 - CHRÁNÍME SI EVROPU („WE PROTECT EUROPE“), jako součást řízení projektu. Setkání se zúčastnili zástupci partnerských škol z Česka, Polska a Slovenska. Obsahem schůzky bylo zahájení projektového období, koordinace úvodních projektových činností včetně přípravy Krátkodobé mobility č. 1 v Česku a koordinace následných projektových aktivit.

Další fotografie

Strana 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 (161-170 z 211)
Menu - Úvodní strana Menu - Navigační menu Menu - Vyhledávání Menu - Aktuality Menu - Fotogalerie Menu - Kontakty Menu - Facebook Menu - Instagram Webová stránka školy