Interreg V-A Kaleidoskop profesí - současné trendy v polsko-českém odborném školství

Přečtěte si aktuální informace a prohlédněte fotografie z projektu

Interreg V-A

Číslo projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_010/0001612

Realizace projektu: 1.9.2018 - 31.8.2019

Realizátor projektu: Střední škola, Havířov-Prostřední Suchá, příspěvková organizace

Se sídlem: Kapitána Jasioka 635/50, 735 64 Havířov-Prostřední Suchá

Partner projektu: Powiat Wodislawski, realizátorem je Zespól Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydultowach

Celkové výdaje: 11.314,68 Eur

Jedná se o neinvestiční projekt v oblasti malých přeshraničních aktivit specificky zaměřený na prezentace jednotlivých studijních a učebních oborů pořádáním společných workshopů a společného sportovního i vojenského tábora pro žáky obou škol. Cílem projektu je rozšiřování vzájemných setkání a výměna zkušeností a tím rozvoj osobnostních vlastností účastníků projektu i jeho organizátorů, prevence sociálně-patologických jevů u mládeže na školách v pohraničních oblastech vhodným využitím jejich volného času a podpora protidrogové politiky.

Hlavním cílem projektu je rozvoj sociální integrace středoškolské mládeže v česko-polské příhraniční oblasti, představení jednotlivých polských učebních a studijních oborů v Česku a českých v Polsku, rozvoj kulturního, společenského a estetického cítění mládeže na obou stranách hranice v rámci zdokonalení kompetencí, využití volného času, rozvoj mezinárodní spolupráce škol v oblasti odborných i mimoškolních aktivit. Úkolem projektu je pomoc oběma partnerským školám v příhraničním území překonat specifické problémy v rámci národních ekonomik, zmírnit okrajový charakter obou oblastí v rámci rozvoje turizmu mladých lidí.

Klíčové aktivity projektu:

1. Řízení projektu
  2. Propagační a informační činnost
  3. Fotografické dílny – „Fotografie jako univerzální jazyk dialogu“
  4. Sportovní tábor v Čechách
  5. Kulinársko-barmanské dílny „Současné aranžování jídel a desertů“
  6. Workshop „Základy estetické úpravy ženy“
  7. Vojenský tábor
  8. Workshop „Sociální výchova v Čechách“ aneb Den se sociálním pracovníkem a handicapovanými klienty.

Projektový ADRENALIN na Orientce - projekt INTERREG 2018

5.11.2018

Od pondělí 22. října 2018 do středy 24. října 2018 žáci a pedagogové naší školy zorganizovali „Sportovní tábor v Česku“ v rámci projektu Interreg 2018, kterého se zúčastnilo celkem 40 žáků a 6 pedagogů partnerských škol z Havířova (CZ) a z Rydultowy (POL). Z naší školy to byli žáci oborů Pedagogického lycea a Sociální činnosti. Po přátelském setkání v prostorách Střední školy, Havířov-Prostřední Suchá, se hosté z Polska seznámili s naší školou, navázali nové přátelské kontakty a vyměnili si zkušenosti z dosavadních projektových činností. Následně jsme se společně přesunuli do, babím létem malovaného prostředí Jeseníků, kde na nás ve Staré Vsi u Rýmařova čekala Chata Orientka. Náročný třídenní program tvořil Volnočasový workshop Pandora, který byl zaměřen nejenom na teorii, ale hlavně na praktická cvičení v oblasti adrenalinových činností. Žáci a pedagogové si někdy sáhli až na dno fyzických a psychických sil při lanových aktivitách, při zdolávání různorodých lezeckých stěn, při střílecích bojových hrách - armygame, airsoftu či lukostřelbě, při bungee runningu nebo free fallu. Adrenalinové aktivity zažívají v naší době obrovský rozmach, který má rok od roku dynamičtější charakter. S tímto rozmachem aktivit jde ale ruku v ruce i značné nebezpečí pramenící z toho, že tyto aktivity si mladí lidé zkouší bez potřebné teoretické výbavy, bez praktických znalostí lezeckých technik a to přináší velká rizika. Zároveň víme, že spousta mladých lidí chce s adrenalinovými aktivitami začít, ale neví jak. Proto jsme rádi, že naši žáci a pedagogové v rámci projektu Interreg absolvovali tento podnětný Volnočasový workshop Pandora a věříme, že získané vědomosti a dovednosti budou úspěšně aplikovat v budoucnu ve své profesní praxi v oblasti volnočasové pedagogiky. Opět se prokázalo, že důležitým přínosem všech mezinárodních projektů, je navázání nových přátelství a vzájemná výměna zkušeností. Takže loučení tradičně probíhalo s nadějí budoucích společných aktivit a setkání.

Fotografický workshop v Polsku

4.10.2018

Ve dnech 26. - 27. 9. jsme se s fotokroužkem pod dohledem pana Přečka a pana Skupina zúčastnili workshopu v polském městě Rydultowy.
Učili jsme se, jak zacházet s foťákem a jak správně fotit.
První den jsme šli na přednášku, kterou vedl pan Tomek. Přednáška v polském jazyce byla velmi obsáhlá a poučná.
Druhý den jsme si naplánovali ranní focení východu slunce, a tak jsme si přivstali. Bohužel bylo zataženo a sluníčko se nám zahlédnout nepodařilo. Vynahradily nám to alespoň labutě na rybníku, a tak jsme nafotili mnoho hezkých fotek z přírody.
Výlet se nám velmi líbil a i když byla docela zima, rádi se dalších podobných akcí zase zúčastníme.