Jste tady: Úvodní strana > Aktuality
Aktuality
K-MODE Velký třesk
4.12.2008
Dne 4.12. se konal V KDPB 6.ročník K-Mode s podtitulem "Velký třesk". Zde najdete první fotky z dnešního dne.

Další fotografie
Rozhoduj o Evropě - Olomouc
2.12.2008
Vzdělávací projekt "Rozhoduj o Evropě" vstoupil do své závěrečné fáze. Po realizaci 14 regionálních seminářů ve všech krajích ČR se dne 15. listopadu 2008 poprvé sešli v Olomouci vybraní studenti z celé republiky. Tentokrát již v rolích zástupců jednotlivých členských zemí EU usedli k jednání ve Velkém zasedacím sále Magistrátu města Olomouce. Vybraných 81 studentů z celé ČR se poprvé ocitlo v tříčlenných týmech v rolích zástupců 27 členských zemí Evropské unie. Studenti získali ojedinělou možnost vyzkoušet si, co obnáší zastupovat jednu z členských zemí EU. Po přivítání ze strany organizátorů projektu následovala přednáška Jana Závěšického z Masarykovy univerzity, který seznámil studenty s procesem vyjednávání v Radě EU. V odpolední části programu pak studenti zasedli do tří Rad, ve kterých se setkali s dalšími experty na evropskou problematiku. Ti jim svými příspěvky přiblížili jednotlivé body agendy. Získané vědomosti následně využili 29. listopadu, kdy na druhém přípravném setkání započala náročná diplomatická jednání s cílem co nejvíce reflektovat postoj zastupovaného státu při schvalování legislativních návrhů a směrnic. Na přípravná setkání naváže závěrečný třídenní summit ve dnech 12. - 14. prosince, během kterého budou všechna jednání uzavřena. Z regionálního semináře ze dne 10. 10. postoupili studenti naší školy ze třídy G 2.A - Romana Košnarová, Pavla Hronková a Milan Večeřa. Organizátorem vzdělávacího projektu jim bylo přiděleno zastupování Řecka. "Rozhoduj o Evropě: Modelové zasedání Rady EU a Evropské rady" je vzdělávacím projektem, který je v době od září do prosince 2008 realizován obecně prospěšnou společností EUTIS. Projekt byl podpořen odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády, nadací Konrad Adenauer Stiftung, střediskem Europe Direct Olomouc, Olomouckým krajem, společností Kofola a Katedrou politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci. Projekt osobně zaštítil Ondřej Liška, ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Záštitu nad projektem také převzalo Švédské velvyslanectví a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo.

Další fotografie
Přednáška na VŠB
2.12.2008
Před několika dny jsme se s celou třídou zúčastnili vysokoškolské přednášky v Kině Vesmír v Ostravě. Tématem přednášky byla Regionální politika, o které nám poutavě vyprávěl pan ing. Radomír Kaňa z Katedry evropské integrace Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava. Získali jsme nové znalosti, které budou určitě přínosem k rozšíření našich dosavadních znalostí o Evropské unii. Celá přednáška i prostředí nám bylo velmi blízké, jelikož jsme zde nebyli poprvé. Těšíme se na další spolupráci s VŠB-TU Ostrava i s Eurocentrem v Ostravě, kde rovněž absolvujeme přednášky týkající se fungování EU. Za třídu G2.A Pavla Hronková

Další fotografie
Tematický vzdělávací program "Evropská unie a my"
26.11.2008
Ve dnech 9. - 13. listopadu pořádal Národní institut pro další vzdělávání, krajské pracoviště Zlín, tematický vzdělávací program pro ředitele škol a pedagogické pracovníky, nazvaný „EVROPSKÁ UNIE A MY.“ Programu se zúčastnila Mgr. Jarmila Janská, jejíž cesta začala ve francouzském Štrasburku, sídle Rady Evropy a Evropského parlamentu. Po návštěvě obou institucí a prohlídce města program pokračoval v hlavním městě Lucemburska, které je sídlem sekretariátu parlamentu. Po přesunu do Bruselu účastníci absolvovali v Evropské komisi několik odborných přednášek, po kterých následovalo setkání s europoslancem Mgr. Tomášem Zatloukalem, členem výboru Evropského parlamentu pro vzdělání, školství a kulturu. Další přednášky se uskutečnily na půdě Evropského hospodářského a sociálního výboru. Program byl velmi náročný, ale zároveň zajímavý a rozhodně poučný.

Další fotografie
Návrat z Lipska
Projekt: PROJEKT LEONARDO DA VINCI 2008 LIPSKO
19.11.2008
Už čtyři roky je Česká republika součástí Evropské unie a zejména mladí lidé rychle odhalují, jaké možnosti jim může členství otevřít. Je zcela běžné, že se studenti vysokých škol o překot hlásí na zahraniční stáže v rámci projektu Erasmus, a nyní se této příležitosti chápou také středoškoláci. Na naší škole se pomalu stává tradicí, že žáci odjíždí na zahraniční stáž každý podzim. Díky projektu mobility Leonardo da Vinci se podruhé vydala do Lipska skupinka „odvážných.“ Možná to vypadá jako legrace, ale zkuste vydržet tak daleko od domova celý měsíc. A pořád se stejnými lidmi! Naštěstí naše děvčata nápor statečně vydržela a ze své říjnové stáže si přivezla jen pozitivní zkušenosti. Markéta Boumová svůj pobyt viděla jako úžasnou možnost poznat nové prostředí, kulturu, nové lidi. Měsíc společného soužití byl také výbornou zkouškou tolerance, trpělivosti a vlastní samostatnosti. Ta se nejlépe projevila při praxích v mateřských školách, kam děvčata denně docházela. Už za nimi nestála přívětivá, česky mluvící paní učitelka, která by jim s každým problémem poradila. Tady byly dívky skutečně odkázány jen na své komunikační a jednací schopnosti. Kromě cenných zkušeností, krásných zážitků, poznání nových míst, jako byl například Berlín nebo Drážďany, a praktické zkoušky svých dovedností dívky získají od své domovské školy a vysílající organizace certifikáty a také jim bude vyhotoven tzv. Europass-mobility. Jedná se o soubor dokumentů, které popisují nabyté kompetence, studijní a pracovní zkušenosti svého držitele, mají platnost ve všech zemích EU a také dalších státech, které její součástí nejsou. Naši studenti se s nimi již seznámili na přednášce v ostravském Eurocentru. V budoucnu tyto certifikáty využijí při přijímacím řízení na vysokou školu a při hledání zaměstnání u nás i ve světě.

Další fotografie
Kurz psychosociální průpravy
18.11.2008
Přestože již dávno není krásné počasí, vydala se v listopadu skupina studentů ze tříd L1.A, L2.A, H2.A a G2.A na víkendový kurz psychosociální průpravy. Žáci si formou přednášek a her prakticky upevnili své znalosti ze školní teoretické výuky. Mezi hlavní témata patřila komunikace, šikana, rasismus, zneužívání a různé formy závoslostí. Studenti se učili zaujmout správný postoj k negativním jevům, přijmout vlastní zodpovědnost a pomáhat svým vrstevníkům. Kurz byl dobrovolný, probíhal v blízkosti Těrlické přehrady a pořádalo jej Centrum prevence pro děti a mládež z Havířova. Na kurz pak programově navazují schůzky přímo v Centru prevence Havířov.

Další fotografie
Úklid listí v okolí školy
18.11.2008
Každý rok na podzim si žáci zvelebují okolí školy úklidem listí, letos padl los na 1. ročníky oboru Kosmetička a Pedagogické lyceum. A jak svůj úklidový den viděly naše studentky z K1.S, popsaly barvitě dvě z nich - Petra a Kristýna. "Bylo ráno 7. 11. 2008, pro někoho úplně normální den, ale pro nás...? Posuďte sami. Přesně v 7:50 jsme měli všichni sraz před školou. Holky z K 1.S nebyly vůbec nadšené, ale paní učitelka Šimordová nám spolu s panem učitelem Prymusem náladu okamžitě zvedli :-) Čím? Hráběmi a lopatou. Tak každému došla nevyhnutelná pravda - musely jsme uklízet! Ze začátku bylo vše fajn, protože jsme se neučily, ale po hodině práce z nás nadšení pomalu opadalo a nejraději bychom si do našich milých čistých lavic zase sedly. Ovšem neměly jsme na vybranou. Všechny jsme chtěly být co nejdřiv hotové a zároveň se nepředřít, proto jsme se sem tam, ale opravdu jen sem tam, trošičku ulily. Jedna si odběhla na WC, druhá šla jako doprovod, třetí hledala hodinu hrábě, čtvrtá šla svačit a aby nešla sama, vzala si pátou, šestá fotila sedmou a osmá jim asistovala, devátá lítala na koštěti, desátá se jako opíjela u nalezené krabice od vína... a takto bychom mohly pokračovat donekonečna. Nakonec jsme všechno zvládly a s mozoly na našich heboučkých ručkách jsme se rozutekly domů. Tam jsme si uvědomily, jak jsou domácí práce úžasné a že po nás vlastně rodiče až tak moc nechtějí, když řeknou: běž umýt nádobí :-)"

Další fotografie
Tyfloservis
16.11.2008
Počátkem listopadu navštívili studenti čtvrtého ročníku oborů Výchovná a humanitární činnost a Pedagogické lyceum ostravské středisko Tyfloservis. Centrum je určeno osobám, které mají vážnější problémy se zrakem, a také rodinným příslušníkům těchto lidí. Ostravská pobočka patří mezi jedno z dvanácti středisek, která jsou rozmístěna po celém území ČR. V každém středisku pracují odborně připravení instruktoři, mezi nimiž je i několik těžce zrakově postižených. Nabízejí poradenství, služby psychologa a rehabilitační kurzy, ve kterých se lidé učí základním dovednostem, jako je nácvik sebeobsluhy, čtení a psaní Braillova bodového písma, prostorová orientace, chůze s bílou holí atd. Naši studenti se prostřednictvím přednášky dozvěděli nové poznatky o životě zrakově postižených, seznámili se s jejich pomůckami, vyzkoušeli si je, a dokonce si zahráli jednu z her pro nevidomé. Naučili se, jak mají k lidem s bílou holí přistupovat a správně s nimi navázat kontakt. Poznali, jak náročné je žít ve tmě.
Přednáška Sex, AIDS a vztahy
27.10.2008
Jako každý rok i letos v říjnu navštívil naše studenty pan Tomáš Klimecký z organizace ACET. Pro žáky druhého ročníku si připravil přednášku na téma Sex, AIDS a vztahy. Zaměřil se na rozšíření informovanosti studentů o viru HIV a nemoci AIDS, zejména na rizikové způsoby chování, jakými jsou promiskuita a nitrožilní aplikace drog. Ve svém projevu hovořil také o prevenci sociálně-patologických jevů a nakonec se studenty debatoval o mezilidských vztazích, kde vyzdvihoval smysl pro zodpovědnost vůči sobě i partnerovi, věrnost, skutečnou lásku a silné city. Na jeho přednášku navazoval odpolední program v Kulturním domě Leoše Janáčka v Havířově, nazvaný Lidé mezi námi. Hostem přednášky, které se zúčastnili i někteří naši studenti, byla hlavní hvězda celé organizace, pan Tomáš Řehák, který se těší mezi mladými lidmi velké oblibě pro svou schopnost strhnout posluchače a velmi spontánně a nenásilně je přesvědčit, aby brali své zdraví a partnerský život vážně.

Další fotografie
Přednáška na VŠB-TUO
27.10.2008
Už to bude pár dní, co jsme spolu s paní Mgr. Janskou a Ing. Janečkovou navštívili Kino Vesmír v Ostravě, v němž probíhala zajímavá a naučná přednáška na téma Instituce EU. Zpočátku vládla téměř ve všech dušičkách studentů G1.A úzkost z nového prostředí a netradičního průběhu vyučování. Trému jsme však statečně zahnali už při cestě autobusem a po příchodu už jsme se připraveni ponořili do různých policitckých záhad, zjišťovali funkce a pravomoce všech zastupitelů členských zemí EU. Přednáška trvala přibližně devadesát minut a přinesla nám mnoho nových poznatků. Kromě nich jsme si z ní odnesli také bolavé ruce od psaní a polovypsaná pera, protože jsme se snažili zachytit všechny podstatné informace, abychom je mohli doma náležitě zpracovat a odevzdat ve vyučování jako úkol. Jsem přesvědčená, že se všem spolužákům přednáška líbila a ocenili netradiční způsob výuky, přestože pro některé bylo náročné udržet tak dlouho pozornost. Den byl ale za námi a nás čekal návrat do středoškolských lavic. Dominika Popalová, G1.A