Krátkodobá mobilita se žáky v Polsku

10.3.2020
PROJEKTY: Erasmus+ KA229 Chráníme si Evropu

Žáci a pedagogové naší školy ve dnech 2. - 6. března 2020 pokračovali v projektových činnostech v rámci projektu ERASMUS+ KA229 „Chráníme si Evropu“ na mezinárodním setkání v Polsku. Krátkodobé mobility C3 v Polsku se zúčastnilo celkem 45 žáků a 11 pedagogů partnerských škol z Havířova (CZ), Žiliny (SVK) a Cieszyna (POL). Projektové činnosti jsme zahájili v prostorách Zespolu Szkol Budowlanych im. Gen. Stefana Grota Roweckiego v Cieszynie, kde jsme se seznámili s partnerskou školou, navázali nové kontakty a vyměnili si zkušenosti z dosavadních projektových činností. Následně jsme se společně přesunuli do zimního prostředí Tatrzańskiego Parku Narodowego, kde proběhla hlavní část projektových činností v rámci krátkodobé mobility se žáky v Polsku. Jako základnu jsme zvolili malebné městečko Zakopané. Níže uvádím malý nástin projektových společných činností v rámci krátkodobé mobility:
• průběžné hodnocení uplynulého projektového období, výměna zkušeností a nových poznatků z projektových činností
• společná práce na projektových činnostech a koordinace závěrečných projektových činností
• odborná exkurze do Tatrzańskiego Parku Narodowego (komentovaná vycházka do Chocholovské doliny, turistika v oblasti plesa Morskie oko, přednáška Správy NP, sběr informací o NP, terénní výzkum, přednáška o ochraně přírody a architektuře v prostorách místního muzea)
• společná projektová akce na téma: "Mládež přírodě" (sběr odpadků, atd.)
• různé sportovně turistické aktivity (např.: lyžařská turistika, sněžnice, jízda na saních atd.)
• návštěva aquaparku Chocholowskie Termy
• práce na společné elektronické knize o vybraných chráněných lokalitách v mikroregionech jednotlivých partnerských škol)
• příprava finalizace projektu

Nabitý a zajímavý program společného setkání umocnila krása přírodního prostředí Tatrzańskiego Parku Narodowego. Opět společný týden utekl jako voda místních divokých bystřin. Jednalo se o závěrečnou mobilitu se žáky v rámci našeho projektu, proto i páteční loučení bylo ještě těžší než jindy. Světlem časů budoucích bylo vědomí, že i když společný projekt Erasmus+ končí, tak určitě nekončí vzájemná spolupráce a proces „setkávání se“ bude pokračovat i nadále. Hezky prožitý společný týden jsme zakončili chutným obědem v Cieszynie a rozešli jsme se do svých domovů s novými prožitky i nově navázanými přátelstvími.