PROJEKT LEONARDO DA VINCI 2012 IRSKO

Přečtěte si aktuální informace a prohlédněte fotografie z projektu

Průběh projektu mobility Leonardo da Vinci 2012 Irsko
Název projektu: "Výchovná a vzdělávací centra v Irsku"

Projekt je financován z prostředků EU.

Do programu Leonardo da Vinci (projekt mobility) je zapojena Střední škola, Havířov-Prostřední Suchá, příspěvková organizace (vysílající organizace) a zprostředkovatelská organizace Irish Educational Parner 3. Účastníky jsou žáci 2. – 4. ročníku oboru vzdělání Pedagogické lyceum

I. PŘÍPRAVA PROJEKTU (duben až září 2012)

Na základě odborných, jazykových, prospěchových a mimoškolních dovedností a aktivit bylo vybráno dle hodnotících kritérií 14 žáků z 2. – 4. ročníku oboru vzdělání Pedagogické lyceum. Ve škole probíhala jazyková a odborná příprava žáků.

II. REALIZACE PROJEKTU (6.10. – 2.11.2012)

Termín odborné stáže 14 žáků a 2 pedagogů školy v Dublinu byl 6.10. – 2.11.2012. Stáž se skládá ze čtyř týdnů praktické výuky v jeslích, mateřských školkách a družinách v Dublinu. Žáci tak mají možnost se seznámit se způsobem a rozsahem vzdělávacího a výchovného předškolního systému v dané zemi. Dalším, neméně důležitým cílem je také poznání kulturního a v zahraničí, a tím zvýšení motivace k dalšímu studiu.

III. HODNOCENÍ PROJEKTU (prosinec 2012 – leden 2013)

Účastníci stáže vypracovali hodnotící zprávy a účastnili se besed se svými spolužáky. Byla vypracována závěrečná hodnotící zpráva předkladatele projektu, včetně vyúčtován.

Po ukončení stáže obdrželi žáci osvědčení EUROPASS – mobility.

Smaragdové dobrodružství

14.11.2012

Před týdnem se 14 studentů 2. – 4. ročníku pedagogického lycea a dva učitelé vrátili z měsíčního pobytu v irské metropoli. Studenti se v Dublinu zúčastnili programu Leonardo da Vinci – Mobility, který škola úspěšně zrealizovala už poosmé. Během pobytu získali žáci praktické zkušenosti ze svého oboru, protože vykonávali stáž v tamějších mateřských školkách a výchovných centrech pro mládež. Studenti prošli před odletem pečlivým výběrem a náročnou jazykovou a kulturní přípravou, která jim měla ulehčit adaptaci na nové prostředí. Každý všední den trávili v nejrůznějších typech výchovných a vzdělávacích zařízení, kde se zapojovali do výuky a péče o děti od batolat až po školáky. O víkendech pak poznávali kouzelné kouty Smaragdového ostrova. Navštívili poloostrov Howth, který se pyšní nádhernými útesy po celém svém obvodu, město Bray, odkud vede krásná stezka podél břehu, národní park Wicklow s malebnými zámeckými zahradami, údolí dvou jezer Glendalough s ruinami středověkých kamenných kostelů, pláž v Malahide a poslední víkend se vypravili na slavné, 250 metrů vysoké útesy tyčící se nad Atlatikem, Cliffs of Moher. Pro všechny to byl nezapomenutelný měsíc a některým se ani nechtělo vracet domů. Dublin se svou nezaměnitelnou kulturou, barevnými dveřmi, hospůdkami s živou hudbou, veselými a přátelskými lidmi se jim navždy vryl do srdcí. O svých zážitcích a zkušenostech si pro spolužáky připravili prezentace s výkladem, které probíhají tento týden v informačním středisku.

Srdečné pozdravy z Irska

21.10.2012

Zdravíme vás z Irska, v němž budeme trávit už třetí týden. V rámci projektu Mobility - Leonardo da Vinci odjelo 14 studentů oboru pedagogické lyceum do Dublinu, aby tady sbíralo praktické zkušenosti v irských školkách, jeslích a družinách. Déšť, zima, nuda, spousta práce. Tak tohle tady rozhodně nemáme! Máme pocit, že jsme si počasí objednali u Karla Koyše, protože sluníčko svítí a provází nás svými paprsky téměř každý den. Doposud pršelo jen dvakrát a nejednalo se o nijak vážný déšť, jen pročistil vzduch, který je díky nedalekému moři čerstvý i tak. Ze sluníčka se těšíme o to víc, protože každý víkend trávíme na výletech do okolí blízkého i vzdáleného. Navštívili jsme městečko Howth, které leží na nedalekém poloostrově. Rybářská osada se pyšní nádherným molem a procházkou po útesech kolem celého pobřeží. Brouzdali jsme vřesovišti, po skalách i v písku na pláži. Další výlet byl situován do národního parku Wicklow, kde jsme se kochali zahradami v okolí hradu a navštívili údolí dvou jezer Glendalough. Protože moře se člověk jen tak nenabaží, další kroky nás zavedly do pobřežního města Bray, z něhož vede stezka po útesech až do Greystone. Cesta zahrnovala výšlap na kopec, z něhož jsme měli neskutečný výhled. Dál pokračovala opět přes vřesoviště, podél potůčků a přes pastviny, po nichž se proháněli koně. Nesmíme opomenout výlety po městě, v němž se nachází řada významných památek, jako např. nejstarší univerzita Trinity College, jejíž hlavou byl kdysi autor Gulliverových cest Johnatan Swift, katedrála sv. Patricka, hrad, vězení, budova parlamentu, Dublinia a další a další pamětihodnosti. Na praxích jsou studenti velice spokojení. Většina pracuje s batolaty a předškoláky v alternativních školkách, někteří se starají o odpolední program školákům a předškolákům. Všichni se těší na blížící se Halloween, který Irové slaví jako významný svátek. Všude v ulicích je vidět výzdoba, v obchodech se předhánějí v nabízení masek a sladkostí pro děti. Každá školka a zařízení se na svátek připravuje a chystá speciální program. Snad nám dobrá nálada, počasí i nadšení vydrží celý zbývající čas.

Další uskutečněné projekty

Jazykově vzdělávací pobyt v Anglii 2015
PROJEKT COMENIUS 2012 - 2014
Moderní trendy ve výuce dramatické a tělěsné výchovy