Logo STŘEDNÍ ŠKOLA
Střední škola,
Havířov - Prostřední Suchá, příspěvková organizace
Logo Moravskoslezský kraj

Jste tady: Úvodní strana > Aktuality

Aktuality

Strana 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 (1431-1440 z 1.759)

Ocenění nejúspěšnějších žáků Moravskoslezského kraje

24.10.2011

V pátek 14. října byla spolu s dalšími úspěšnými žáky středních škol Moravskoslezského kraje oceněna Martina Mokrošová. Radou kraje byla vybrána za výsledky v odborném vzdělávání ve školním roce 2010/2011. Martina úspěšně reprezentovala školu i kraj na republikové úrovni v oboru kosmetika na soutěžích Kalibr Cup v Lanškrouně, na veletrhu Beauty & Spa v Praze a na Šarmu ve Znojmě. Největšího úspěchu dosáhla na mistrovství České republiky mladých kadeřníků a kosmetiček Harmonie 2010 v Českých Budějovicích, kde získala v oboru dekorativní kosmetika 1. místo. Za tyto své úspěchy získala prestižní celorepublikové ocenění v rámci přehlídky České ručičky v Brně. Blahopřejeme.

Další fotografie

Přednáška o předsednictví v Evropské unii

24.10.2011

Třídy 3. a 4. ročníku gymnázia jako každý rok navštívily v září vysokoškolskou přednášku v kině Vesmír, tentokrát na téma Předsednictví České republiky v Evropské unii. Pan Ing. Radomír Káňa zařadil toto téma na přání naší školy. Podal zajímavé informace o průběhu našeho předsednictví v EU a také jak naše působení v čele EU hodnotily ostatní členské státy. Studenti slyšeli pozitivní i negativní postřehy o předsednictví a také různá srovnání s jinými zeměmi.

Rozhoduj o Evropě

24.10.2011

Studenti gymnázia G3.A a G4.A se 22. září 2011 zúčastnili semináře v rámci projektu „Rozhoduj o Evropě“, konaného v Ostravě na Ekonomické fakultě VŠB-TUO. Cílem semináře bylo prohloubit zájem znalostí o EU a motivovat žáky v dalším studiu. Informační a vzdělávací projekt „Rozhoduj o Evropě: Model Evropské unie“ je kombinací řady interaktivních seminářů, simulovaných a moderovaných setkání, které společně tvoří ucelený soubor efektivní komunikace aktuálních evropských témat a fungování Evropské unie zaměřený na cílovou skupinu žáků středních škol a vysokoškolských studentů. V letošním roce je projekt realizován za finanční podpory programu Mládež v akci. V přednáškovém sále se sešli studenti z různých středních škol Moravskoslezského kraje. Hlavní náplní semináře byly informace o historii vzniku EU a fungování jednotlivých institucí. Další informace o akci se mohou zájemci dozvědět na internetových stránkách www.eutis.cz.

Návštěva Tyfloservisu

24.10.2011

Slepota vrozená nebo jako následek nemoci či úrazu znamená pro postiženého, že už nikdy nebude moci vnímat svět jako dřív. Ani čtyři zdravé smysly člověku nevynahradí oči, ocitne-li se v neznámém prostředí, setká-li se s novými lidmi, chce-li si užít výlet do přírody. Naši studenti každoročně pomáhají slepým a slabozrakým lidem realizací humanitární sbírky Bílá pastelka. Část vybraných peněz ze sbírky putuje na provoz Tyfloservisů, které učí nevidomé sebeobslužným činnostem (vaření, praní, úklid ), orientaci v prostoru (nácvik cesty do práce nebo k lékaři), psát slepeckým písmem nebo pracovat na počítači. Studentky 4. ročníku pedagogického lycea a výchovné a humanitární činnosti navštívily ve dnech 30. září a 14. října ostravskou pobočku Tyfloservisu. V prostorách instituce se dívky seznámily s tyflotechnikou pro postižené a v terénu si vyzkoušely chůzi s bílou holí a osvojily si základy průvodcovství nevidomému.

Další fotografie

Bílá pastelka

16.10.2011

Ve středu 12. října se třetí ročníky výchovné a humanitární činnosti zúčastnily celonárodní dobročinné sbírky Bílá pastelka. Tato akce probíhá už 12. rokem a každoročně ji pořádá Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Účelem sbírky je získat prostředky na financování služeb poskytovaných SONS, Tyfloservisem a Tyflocentry. Výtěžek je věnován na výukové programy pro ty, kdo se učí zvládat samostatnou chůzi se slepeckou holí, obsluhovat počítač nebo se uplatnit v zaměstnání. Z peněz získaných prodejem bílých pastelek se také kupují drobné pomůcky do domácnosti. Třeba jehla, do které i nevidomý dokáže snadno navléct nit, nebo přístroj, který hlídá hladinu vody ve sklenici tak, aby se nepřelila. Naše škola každoročně vybere kolem 25 tisíc Kč. Studenti a studentky nabízejí za minimální cenu 20Kč pastelku a originální bloček s černými a bílými stránkami. Děkujeme všem, kteří si letos "bílou" pastelku koupili a pomohli tak lidem, kteří to mají v životě hodně těžké.

Úspěšnost přijetí našich absolventů na vysokých a vyšších odborných školách

11.10.2011

Obory Gymnázium a Pedagogické lyceum připravují žáky především k dalšímu studiu na vysokých školách. Z celkového počtu 23 gymnazistů pokračuje ve studiu 19 žáků (83%) a z 30 absolventek Pedagogického lycea pokračuje ve studiu 29 studentek (97%). Gymnazisté nejčastěji volili studium ekonomie na VŠB v Ostravě, na Slezské univerzitě v Karviné a na VŠE v Praze a dále studium jazyků pro sféru podnikání nebo učitelství jazyků (český jazyk – německý jazyk) na Filozofické fakultě v Ostravě. Loňské absolventky Pedagogického lycea pokračují ve vzdělávání na Ostravské univerzitě (obory Učitelství pro MŠ, Učitelství předmětů: český jazyk – výchova ke zdraví, matematika - tělesná výchova, zeměpis – matematika, český jazyk – tělesná výchova, Učitelství pro 1.stupeň ZŠ, na lékařské fakultě obor Fyzioterapie a obor Porodní asistentka), na Univerzitě Palackého v Olomouci (obory Speciální pedagogika, Učitelství pro 1.stupeň, Sociologie - andragogika) a na Slezské univerzitě v Opavě (obor Sociální patologie a prevence). Také absolventům oboru Výchovné a humanitární činnosti se v přijímacím řízení dařilo. Ze třídy H 4.A pokračuje ve studiu na vysoké škole 52 % absolventů a 22 % absolventů na vyšší odborné škole. Nejčastěji byli studenti přijati na Ostravskou univerzitu (obory Učitelství 1.stupně, Učitelství pro MŠ, Vychovatelství, Učitelství 2. stupně předmětů: matematika - hudební výchova, Občanská nauka – hudební výchova, na sociální fakultě obor Sociálně-zdravotní pracovník). Ze třídy H 4.B pokračuje 42% absolventů ve studiu na vysokých školách a 31% absolventů na vyšších odborných školách. Vzhledem k sociálně administrativnímu zaměření studují žáci především ekonomické a sociální obory na Slezské univerzitě v Karviné a na VOŠ sociální v Ostravě a VOŠ Caritas v Olomouci. Všem přijatým absolventům přejeme úspěšné studium!

PARA akce 2011

27.9.2011

Narodit se s postižením, ať už mentálním nebo tělesným, znamená pro člověka obrovskou překážku v životě, která vyžaduje velkou míru odhodlání a také podpory nejbližšího okolí. Neznamená to ovšem, že by se musel zcela vzdát společnosti, přátel, sportu a kulturních akcí. Po celém světě existují organizace, které handicapované lidi sdružují a snaží se jim zpříjemnit volné chvíle. Naše škola dlouhodobě spolupracuje s organizací PARA consulting, jež pořádá pro mentálně postižené klienty sportovní pobyty a soutěže. Studenti sociálně výchovných oborů se na akcích učí, jak k handicapovaným lidem správně přistupovat, poznávají jejich svět, poskytují jim asistenci u sportovních disciplín a dělají společnost během zábavných programů. V loňském školním roce jsme se zúčastnili celé řady PARA soutěží, mimo jiné v Ostravě, ve Velkých Karlovicích nebo na Slovensku v Oščadnici. Studenti sociální činnosti a pedagogického lycea pomáhali handicapovaným sportovcům při lukostřelbě, hodu na cíl, s kuželkami, s jízdou na koloběžce, na horolezecké stěně, při běhání, jízdě na vozíku a také u speciálních psychomotorických her. Studenti sociální činnosti si poté zvolili asistenci na PARAlympiádě v Oščadnici jako cíl svého školního výletu. O pár dní později se zúčastnili také Barevného dne v Ostravě, který pořádala ZŠ Provaznická ku příležitosti 50. výročí svého založení. Na všech akcích je provázela PaedDr. Eva Koláčková a Mgr. Martina Schubertová. Pro všechny účastníky měly pořádané akce mimořádný význam a přinesly jim bohaté zkušenosti a veselé zážitky. Všichni se těší na další spolupráci s panem Davidem Rojíčkem ze společnosti PARA consulting, která úspěšně započala i v letošním školním roce.

Další fotografie

PARA Malenovice

26.9.2011

Školní rok sotva začal a studenti 1. ročníku oboru sociální činnost skočili do své budoucí profese rovnýma nohama. Ve čtvrtek 22. září odjela celá třída do beskydské vesničky Malenovice pod Lysou horou. V areálu hotelu Bezruč, kde byli studenti ubytovaní, se konal již 15. ročník Sportovní olympiády v lehké atletice pro mentálně postižené sportovce z celé republiky. Zahájení se zúčastnil také hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas. Naši studenti plnili během dvoudenní akce funkci asistentů a také kamarádů handicapovaných účastníků klání. Kromě sportovních disciplín s nimi strávili spoustu času také na procházce po malebném okolí v úpatí Královny Beskyd a na večerní diskotéce, která se protáhla do pozdních hodin. Páteční den byl věnován dětem ze ZŠ Provaznická z Ostravy, pro které si naši studenti připravili řadu sportovních soutěží. Program probíhal v rámci akce KIMEX dětem a pro všechny se stala nezapomenutelným zážitkem. A co se našim prvákům líbilo nejvíce? Určitě samotná možnost strávit pohromadě dva dny na první společné akci a také nová zkušenost, kterou si odnesli ze svého blízkého poznání světa mentálně postižených lidí.

Další fotografie

Adrenalinový týden

23.9.2011

„Dobře dojeďte, dávejte na sebe pozor a hezky si to užijte!“ Tyhle věty jistě slyšelo doma všech třiatřicet účastníků sportovně turistického kurzu krátce před tím, než se vydalo na vlak směr Vysočina. Ani já jsem nebyla výjimkou. Ale protože občas některé rady vypouštím hned druhým uchem ven, nesoustředila jsem se řádně na všechny pokyny. Dojeli jsme dobře, což o to. Cesta vlakem do Brna, poté do Třebíče a nakonec autobusem do Rokytnice nad Rokytnou utíkala rychle a zvesela. Ale pozor jsem nejspíš nedávala, proto jsem se už hodinu po příjezdu stala outsiderem, který si užil jízdu autem do třebíčské nemocnice a pasoval se do role čumila. Zbývající poučku z domova jsem si vzala k srdci, a přestože jsem se kvůli zranění pouze belhala, celý kurz jsem si nádherně užila. Studenti se rozdělili do dvou skupin a každý den se věnovali celé řadě aktivit. Někteří se zprvu báli šplhat v 15 metrové výšce v lanovém centru, ale nakonec strach překonali a celý okruh zvládli na jedničku. Zajímavou a také mokrou disciplínou bylo sklouznutí po lanu, které bylo napjaté mezi vrcholem věže a druhou stranou rybníka. Divoká jízda doplněná sopránovým jekotem končila zhruba v polovině rybníka mohutným pádem do vody. To ale nebylo všechno, studenti si zkusili také skok do prázdna v nedalekém lese. Všechny překvapilo, jak hluboká propast se zjevila pod nimi, jakmile skočili. Naštěstí drželi na pevném laně a všichni si skok s radostí zopakovali. Pak už bylo maličkostí zdolat horolezeckou stěnu, bungee runnig, trampolíny a rambodráhu. Jeden den strávila každá skupina na raftech, kterými brázdili řeku Jihlavu. Jízda končila u 40 metrů vysokého mostu, z kterého se odvážlivci slaňovali přímo do raftu. Protože hodně foukalo a důvěra v pevná lana byla u mnohých slabší, byl první krok z pevného mostu do prázdného prostoru skutečným adrenalinem. Protože napětí bylo třeba někde vybít, program zahrnoval i akční zábavu v podobě airsoftu a paintballu a hlavně šíleného zorbingu. Týmovou spolupráci si studenti nacvičili při zábavných hrách a nejlepší koordinaci prokázali, když na sebe skládali bedny od piva, přičemž na nich museli stát. Nejšikovnější studentka Natálka jich pod sebe naskládala rovných jednadvacet! Přestože se řada aktivit odehrávala v dalekých končinách areálu, účastnila jsem se v roli pozorovatele téměř všech. A to díky mým zlatým studentům, kteří mě ochotně přenášeli z místa na místo (je skvělé mít ve třídě muže). Večery nám zpříjemňovaly diskotéky a táboráky, které nás zahřívaly před odchodem do stanů a teplých spacáků. Poslední noc jsme zvažovali, že zůstaneme u ohně až do rána, avšak zima a únava byly silnější, proto jsme se hromadně přemístili do jídelny, kde jsme v teple šťastně chrupkali až do snídaně. S celým areálem a milými instruktory Borisem a Michalem jsme se jen těžko loučili, ale mnozí už teď vědí, že do podobného zařízení přijedou znova v rámci své souvislé pedagogické praxe. Lucie Bojasová

Další fotografie

Exkurze Praha

18.9.2011

Ve dnech 7. – 9. září jsme se my, studentky 2. ročníku Pedagogického lycea, vypravily na exkurzi do našeho hlavního města. Praha byla opravdu nádherná, prošly jsme se kolem Národního muzea, přes Karlův most, projely jsme se po Vltavě v lodi, v dalších dnech jsme si prohlédly Pražský hrad, Chrám svatého Víta, Petřín a také synagogy. Navštívily jsme i Národní divadlo, kde jsme zhlédly představení Cyrano z Bergeracu. I přes to, že jsme seděly až v druhé galerii, která byla opravdu velmi vysoko, odnesly jsme si z divadla příjemný zážitek. Nás třídenní pobyt byl plný poznávání a zajímavých zážitků. Program byl opravdu bohatý a náročný, ale stálo to za to. I přes občasnou únavu jsme si Prahu náramně užily a určitě na tuto exkurzi budeme velice rády vzpomínat. Studentky L2.A

Další fotografie

Strana 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 (1431-1440 z 1.759)
Menu - Úvodní strana Menu - Navigační menu Menu - Vyhledávání Menu - Aktuality Menu - Fotogalerie Menu - Kontakty Menu - Facebook Menu - Instagram Webová stránka školy