Jste tady: Úvodní strana > Aktuality > Školní kolo PŘEKLADATELSKÉ SOUTĚŽE

Školní kolo PŘEKLADATELSKÉ SOUTĚŽE

6.11.2023

Filozofická fakulta Ostravské univerzity vyhlašuje XIX. ročník studentské překladatelské soutěže pro střední školy. I my se jako každý rok zúčastníme, proto vyhlašujeme školní kolo překladatelské soutěže. Soutěž je učena všem studentům, kteří si chtějí vyzkoušet schopnost překládat z cizího jazyka do češtiny.
Co musíte udělat:
1. vyberte si jazyk, ve kterém chcete soutěžit – angličtina, ruština nebo němčina
2. stáhněte si soutěžní text ve vámi zvoleném jazyce - nabídka soutěžních textů
3. přeložte zvolený text do českého jazyka a odešlete emailem p. Petroncové (angličtina), p. Koláčkové (ruština) nebo p. Ščerbové (němčina).

Členové poroty srovnávají každý překlad s výchozím textem a hodnotí, zda:
1. přeložený text zachovává věcný význam originálu;
2. je text překladu smysluplný, souvislý a tvoří přirozený celek;
3. je jazyk a styl textu konzistentní, výstižný a odpovídá danému žánru a cílovým čtenářům;
4. je překlad nápaditý, vynalézavý a tvořivý při řešení překladatelských problémů;
5. překlad nevykazuje zásadní gramatické či pravopisné chyby, zvláště takové, které narušují porozumění textu.

Termín:
Hotový překlad odešlete výše zmíněným učitelům na školní emaily nejpozději do 17. 12. 2023.

Spolu s překladem prosím uveďte vaše jméno, třídu a přezdívku.
Studenti s dvěma nejlepšími překlady z každého jazyka nás budou reprezentovat ve studentské překladatelské soutěži pro střední školy.

Exkurze v Jedličkově ústavu v Praze 2023 6.11.2023

Věk jí sluší 2023 5.11.2023