Lipsko - po dvou týdnech

27.10.2008
PROJEKTY: PROJEKT LEONARDO DA VINCI 2008 LIPSKO

Naše děvčata si německou stáž skutečně užívají. Počáteční strach, tréma z neznámého prostředí, jazykový blok a ostych byly statečně udolány a nyní jim nestojí v cestě žádná překážka. Velmi rychle se adaptovaly ve svých působištích a už jsou z nich ostřílené, pěkně "šprechtící" učitelky. Rozbujela se však mezi nimi nebezpečná choroba zvaná nákupní horečka! Podzimní Lipsko je doslova zasypáno slevami, a tak je téměř každé euro záhy proměněno v poslední výkřiky módy i vynikající gastronomické pochoutky. No nekupte to, když je to tak levné ;-) Aby však takřka exotická strava a vybrané lahůdky německých mlékáren nezanechaly na útlých studentkách neplánované faldíky, rozhodla se děvčata využít možnost zdokonalit svou kondičku pravidelnými návštěvami aquacentra a také fitness studia! Občas je zachvátí nával stesku po mamince, ale ten je spolehlivě zažehnán, když se dívky ocitnou ve školkách, kde každý den vykonávají praxi. Samy nabízejí svou náruč německy brebentícím, vzlykajícím i smějícím se drobečkům a na smutek spolehlivě zapomenou. Své pedagogické povinnosti zvládají profesionálně, německé učitelky si je chválí, a dokonce se v jedné školce staly nepostradatelnou silou, protože v ní mají i dvě české děti. Mateřské školky jsou rozmanité, dívky se starají o batolata i předškoláky. Učí se novým hrám, čtou si z knížek, chodí na procházky a hrají divadlo. Víkendy se snaží využít do posledního puntíku. Už si udělaly výlet po okolí, na památník Bitvy národů, do zoologické zahrady, do velkoměsta Drážďany, kde se dokonce projely lodí po největší české řece Labi, a tento víkend plánovaly výlet do Berlína, hlavního města Německa. V neděli si naše skupinka navzájem dělá radost vlastnoruční přípravou oběda - jednou studentky pro vyučující a další víkend zase obráceně. O bezproblémovém chodu celé stáže se přesvědčil i pan ředitel Petr Szymeczek, když přijel s panem Karlem Skupinem provést tzv. monitoring. Naše dámy je přivítaly v přátelské atmosféře a provedly městem. Navštívili také mateřské školy, kde slyšeli na studentky samou chválu. Spokojeně se pak mohli vrátit do Havířova a držet pěsti, aby stejně příjemně uběhly i poslední dny projektu mobility Leonardo da Vinci.