Jste tady: Úvodní strana > Aktuality > Společně k pramenům řeky Wisly

Společně k pramenům řeky Wisly

27.6.2013

Projekt: Comenius 2012 - 2014

Mezinárodní projekt Comenius s podtitulem Společně k evropským pramenům si klade za cíl prostřednictvím společných akcí posílit vzájemné vztahy i povědomí o ostatních zemích. Na začátku školního roku odcestovala vybraná skupina studentů na Slovensko, kde proběhlo první setkání studentů a učitelů ze všech partnerských zemí, jejich kroky putovaly k pramenu Váhu. Ve dnech 11. až 13. 6. se uskutečnilo druhé setkání, tentokrát v další blízké zemi - v Polsku. Tři dny strávené v nejzajímavějších polských destinacích spjatých s pramenem řeky Wisly zásadně prohloubily naše znalosti o tomto překrásném kraji. První den se výprava studentů a učitelů ze všech pěti zemí vydala k samotnému prameni Wisly. Přesnější by jistě bylo říct k pramenům řeky, protože Wisla je tvořena dvěma prameny, které se stékají v přehradě, z níž vycházejí již jako jediný tok. Nacházejí se v panensky čisté přírodě Slezských Beskyd, proto jsme se k nim vydali zcela ekologickým způsobem - koňským spřežením a pěšky. Po romantickém výstupu ke kaskádám Wisly nás čekala cesta do aqvaparku, kde jsme se zahřáli v saunovém světě a vydováděli se na tobogánech a vířivkách. Večerní program zahrnoval zábavná kulturní vystoupení studentů ze všech zemí, v nichž nechyběla recitace, hra na kytaru, na housle, zpěv a řada soutěží. Studenti zároveň prezentovali fotografie z předchozího setkání a během celého pobytu měli rozhodnout o třech nejlepších z nich. Všichni účastníci se během her sblížili, k čemuž jistě pomohla uvolněná atmosféra a krásné ubytování vedle jezera v městě Rybnik. Další den jsme všichni měli možnost poznat, v jak obrovský tok se dokáže drobný pramínek změnit, protože jsme podnikli cestu do Krakowa, jednoho z nejkrásnějších polských měst. Dominantou dřívější polské metropole je rozsáhlý hrad Wawel, pod kterým protéká široký veletok - opět řeka Wisla. Prohlídka Krakowa zabrala celý den, kromě zmíněného Wawelu jsme poznali řadu dalších kulturních památek, nahlédli jsme do podzemního muzea, vybudovaného pod rynkem na původních středověkých základech města, poslechli si hodiny v nejstarší univerzitě, navštívili katedrály a prohlédli si náměstí s pověstným trubačem. Třetí den naší cesty už byl ve znamení loučení. Ještě před úplným závěrem jsme navštívili partnerskou školu v Rydultowech, kde proběhlo vyhodnocení naší dosavadní spolupráce. Partnerství mezi naší a rydultowskou školou již trvá deset let a všechny dosud uskutečněné projekty byly úspěšné. Nyní se již připravuje třetí setkání všech účastníků projektu, tentokrát v dalekém Turecku. Na návštěvu tamějšího kraje a poznání dalšího významného pramene řeky se všichni velice těší.

KOSMETIČKY A KADEŘNÍCI POJEDOU NA ZKUŠENOU DO FINSKA ! 17.9.2013

Parádny deň alebo Športom k trvalému priateľstvu 17.6.2013