Srdečné pozdravy z Irska

21.10.2012
PROJEKTY: PROJEKT LEONARDO DA VINCI 2012 IRSKO

Zdravíme vás z Irska, v němž budeme trávit už třetí týden. V rámci projektu Mobility - Leonardo da Vinci odjelo 14 studentů oboru pedagogické lyceum do Dublinu, aby tady sbíralo praktické zkušenosti v irských školkách, jeslích a družinách. Déšť, zima, nuda, spousta práce. Tak tohle tady rozhodně nemáme! Máme pocit, že jsme si počasí objednali u Karla Koyše, protože sluníčko svítí a provází nás svými paprsky téměř každý den. Doposud pršelo jen dvakrát a nejednalo se o nijak vážný déšť, jen pročistil vzduch, který je díky nedalekému moři čerstvý i tak. Ze sluníčka se těšíme o to víc, protože každý víkend trávíme na výletech do okolí blízkého i vzdáleného. Navštívili jsme městečko Howth, které leží na nedalekém poloostrově. Rybářská osada se pyšní nádherným molem a procházkou po útesech kolem celého pobřeží. Brouzdali jsme vřesovišti, po skalách i v písku na pláži. Další výlet byl situován do národního parku Wicklow, kde jsme se kochali zahradami v okolí hradu a navštívili údolí dvou jezer Glendalough. Protože moře se člověk jen tak nenabaží, další kroky nás zavedly do pobřežního města Bray, z něhož vede stezka po útesech až do Greystone. Cesta zahrnovala výšlap na kopec, z něhož jsme měli neskutečný výhled. Dál pokračovala opět přes vřesoviště, podél potůčků a přes pastviny, po nichž se proháněli koně. Nesmíme opomenout výlety po městě, v němž se nachází řada významných památek, jako např. nejstarší univerzita Trinity College, jejíž hlavou byl kdysi autor Gulliverových cest Johnatan Swift, katedrála sv. Patricka, hrad, vězení, budova parlamentu, Dublinia a další a další pamětihodnosti. Na praxích jsou studenti velice spokojení. Většina pracuje s batolaty a předškoláky v alternativních školkách, někteří se starají o odpolední program školákům a předškolákům. Všichni se těší na blížící se Halloween, který Irové slaví jako významný svátek. Všude v ulicích je vidět výzdoba, v obchodech se předhánějí v nabízení masek a sladkostí pro děti. Každá školka a zařízení se na svátek připravuje a chystá speciální program. Snad nám dobrá nálada, počasí i nadšení vydrží celý zbývající čas.