Projekt Comenius - návštěva Krakowa

11.1.2009
PROJEKTY: PROJEKT COMENIUS 2008 - 2010

V projektu Comenius, do něhož je naše škola zapojena, byly učiněny první kroky ke spolupráci s partnerskými školami. Projekt je zaměřen na zmapování zastoupení sportu ve vzdělávacích programech partnerských škol, výměnu zkušeností z pedagogické praxe v oblasti tělesné výchovy a implantaci získaných poznatků do vlastních vzdělávacích programů. Projektu se účastní Střední škola, Havířov-Prostřední Suchá, příspěvková organizace, Spojená škola, Rosinská cesta č. 4 ze Žiliny a Technikum Nr 4 w Zespole Szkół Budowlanych im. gen. Stefana Grota Roweckiego z Cieszyna. Počátkem prosince 2008 proběhly projektové schůzky partnerů a 13. prosince se všichni účastníci Comenia navzájem poznali během návštěvy Polska. Partneři z Cieszyna využili předvánoční atmosféry, aby navázali přátelské vztahy se všemi kolegy, a pozvali členy projektu k návštěvě jednoho z nejstarších a nejkrásnějších polských měst - Krakowa. Protože Krakow přímo překypuje historickými památkami, byla část zájezdu věnována jejich poznání. Dominantou celého města je Královský hrad a Katedrála sv. Stanislava a Václava, které leží na břehu Visly na vrchu Wawel. Tato památka UNESCO je opředena mnoha pověstmi, z nichž nejznámější je příběh o rytíři Krakovi, který přemohl draka Smoka. Kromě staré pověsti si všichni návštěvníci odnesli poznatky o polských královských rodech, prohlédli si bohatě zdobené síně i královské hrobky. Polští přátelé pak všechny partnery pohostili u oběda, kde společně probírali, jakými cestami se bude celý projekt ubírat. Závěr cesty byl věnován návštěvě tradičních vánočních trhů v centru města, kde shodou okolností probíhaly folklorní slavnosti, na nichž vystupovaly polské, slovenské a české soubory. Západoslovanská spolupráce byla tedy úspěšně a příjemně zahájena.