„Zdolávání řek včera a dnes“ – projekt Visegrád

12.6.2019
PROJEKTY: Visegrad Fund Sport - včera a dnes

Rok utekl jako voda, a společný projekt Visegrad Fund – „Sport – včera a dnes“ se nachýlil k svému závěru. Ve dnech 3. – 5. června 2019 se žáci a pedagogové naší školy aktivně zúčastnili projektové akce číslo 4. S mottem „Zdolávání řek včera a dnes“. Projektové akce se zúčastnilo celkem 40 žáků a 10 pedagogů z partnerských škol projektu Visegrád ze Slovenska, Polska, Maďarska a Česka. Z naší školy to byli žáci oborů Pedagogického lycea a Sociální činnosti. Po přátelském přivítání v prostorách partnerské Spojené školy v Žilině, jsme si prohlédli celou školu, navázali nové přátelské kontakty, vyměnili si zkušenosti z dosavadních projektových činností a po chutném obědě vyrazili vstříc plánovaným projektovým činnostem. V průběhu třídenní projektové akce jsme měli možnost si na vlastní kůži v peřejích a nádherné přírodě kaňonu řeky Váh kolem hradu Strečna, vyzkoušet rozdíl mezi zdoláváním řeky kdysi na vorech a dnes na sportovních raftech. V soutěskách „Jánošíkovych dier“ na Malé Fatře v okolí památného sídla Terchová, jsme si vyzkoušeli turistiku proti proudu divokých horských bystřin. Na cyklostezkách v oblasti Varína byly v neustále permanenci sportovní koloběžky a neopomněli jsme ani společná posezení u ohně, při opékání různých dobrot. Při zvuku tahací harmoniky došlo nejenom na společný zpěv, ale i na nezapomenutelné tanečky kolem ohně. Těžké bylo loučení s přáteli na konci perfektní projektové akce, kterou připravila slovenská partnerská škola, ale utěšovali jsme se vidinou společných akcí budoucích. Jeden společný projekt sice končí, ale naše přátelství pokračuje dál a již teď se těším na příští spolupráci.
Za PK VZ a ZEM, Mgr. Karel Koyš